Titreme ve Bulantı

Titreme ve Bulantı

Titreme ve bulantı her yaştan insanın her an karşısına çıkabilecek bir durumdur. Titreme ve bulantı bazen bir süreçtir bazen ise bir anda olur ve bir anda biter. Titreme ve bulantının çeşitli sebepleri vardır.

Titreme ve Bulantının Nedenleri Nelerdir?

 • Gıda zehirlenmesi akla ilk gelen sebeptir. Saklama koşulları sebebiyle bozulmuş gıdalar, son kullanma tarihi geçmiş gıdalar ve bazı zehirli besinler gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu durumda bulantı, kusma, baş dönmesi, titreme, ateş gibi reaksiyonlarla vücut, zehirlenmeye karşı tepki göstermektedir.
 • Grip ve nezle gibi rahatsızlıklar da titreme ve bulantı problemine yol açar. Titreme ve bulantıyla birlikte, yüksek ateş, halsizlik, burun akıntısı gibi belirtiler de görülmektedir.
 • Enfeksiyon kapmak da titreme ve bulantıya yol açan durumlardandır. Enfeksiyon kaptığınızda sindirim sistemi zarar görmektedir. Bu durumda mide bulantısı yaşamanız normaldir. Bulantı dışında titreme, halsizlik durumlar da gözlenmektedir.
 • Aşırı kaygı, aşırı stres, üzüntü, endişe gibi durumlar anksiyete bozukluğu denilen sonuçlar doğurmaktadır. Anksiyete bozukluğu durumundaki kişi, sürekli etrafından zarar göreceğini, insanların onunla dalga geçtiğini düşünür. Hiç kimseye güvenmez ve kendini sürekli olarak tehlikede hisseder. Böyle durumlar titremeye, bayılmaya, yeme bozukluğuna, mide bulantısı ve hatta kusmaya neden olmaktadır.
 • Musluk suyu içmek de bulantı, ishal üşüme ve titreme gibi sonuçlar doğurabilir. Musluk suyu, şebeke suyu dediğimiz sudan gelir ve bu suyun içine farklı şeyler karışabilmektedir. Yer altında bulunan bu sulara yer altında bulunan farklı şeyler karıştığından vücut musluk suyunu kabul etmeyebilir. Özellikle hazır su dediğimiz sulara alışmış kişiler bir bardak bile musluk suyu içse kusabilir, ishal olabilir.
 • Alerjik nedenler de bulantı, kusma, titreme gibi reaksiyonlara yol açabilir. Vücudun alerjen madde ile etkileşime geçmesi alerjen maddeye tepki verilmesine neden olur. Kaşıntı, kızarıklık, mide bulantısı, şişme, titreme, bayılma gibi durumlar vücudun verdiği tepkilerdir.
 • Psikolojik durumunuz da mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir. Psikolojik durumu kötü olan kişide iştah kaybı yaşanması, sudan bile midenin bulanması, bayılmak, titremek gibi durumlar gözlenebilir.

Titreme ve Bulantı Tedavisi

 • Titreme ve bulantının sebebi net olarak bulunmalıdır.
 • Alerji durumunda alerjen maddeden uzak durmak gerekmektedir.
 • Gıda zehirlenmesinde hemen acil servise gitmek gerekir. Hastaneye gitme süreciniz gecikiyorsa parmağınızı boğazınıza doğru sokarak kusmanız gerekir. Zehirlenmeye neden olan maddenin vücuttan atılması rahatlamanızı sağlayacaktır. Doktora zamanında yetiştiğinizde mide yıkama işlemi gerçekleştirilir.
 • Anksiyete bozukluğu için mutlaka psikiyatra başvurmalısınız. Antidepresan veya klinik tedavisi görebilirsiniz.
 • Enfeksiyon, grip, nezle gibi durumlar için doktora başvurmalısınız. İlaç tedavisi veya müşahade söz konusu olabilir.
 • Psikolojik durum için bitki çayları, spor gibi çözümlerle birlikte psikoloğa da başvurmak gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ