Topuk Ezilmesi

Topuk Ezilmesi

Ayakta bulunan en büyük ve kompleks kemiklerden biri topuk kemiğidir. Bütün gün vücut ağırlığının neredeyse tamamını yüklenen ayaklarda, topuk bölgesine binen yük bir hayli fazladır. Topuk kemiği kişinin yere basmasıyla birlikte ilk temas eden bölge olduğundan vücut ağırlığının tamamını üstlenir.

Topuklara fazla yük binmesi veya topuk bölgesine şiddetli hasar alınması akabinde topukta bir takım sorunlar baş gösterebilir. Bu şikayetler topukta kırık, çatlak veya ezilme olabilir. Özellikle topuk ezilmesi veya kırığı vakalarına çok yüksek bir yerden atlama neticesinde sık rastlanmaktadır. Bunun dışında sporcularda da, yapılan ağır fiziksel aktivitelere bağlı olarak görülmektedir. Alınan sert darbenin ardından ilk olarak topukta ağrı hissedilir. Fakat topukta hissedilen ağrı illa kırık olduğu anlamına gelmez. Ezilmeden dolayı da ağrı gözlenebilir.

Topuk Ezilmesi

Alınan sert darbe ve hasarlara bağlı olarak topuk kısmında baş gösteren şişlik, ağrı ve morluk gibi durumlar topuk ezilmesi olarak bilinir. Doku travmasıdır. Tedavisinde genellikle çeşitli krem, merhem ve ilaçlar kullanılır. Kısa süre içinde çoğunlukla iyileşmektedir. Fakat ayak topuğu ezilmesi sanılan durumun kırık olma ihtimali olduğundan, uzman doktora danışılmasında yarar vardır.

Eğer hafif bir ağrı söz konusuysa ve ciddi bir hasar yoksa, soğuk kompress uygulanabilir. Bir buz parçasını havlu veya bezle sararak, ağrılı bölgeye uygulamak ağrıyı ve şişliği büyük ölçüde gidericidir.

Topuk Kırığı Neden Olur?

  • Yüksek bir yerden düşmek,
  • Topuk kısmına çok sert darbe almak,
  • Ayak topuğunun egzersiz, spor esnasında çok fazla zorlanması

Topuk Kırığı Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir kemikteki gibi topuk kemiği kırığı da kendini ilk olarak ağrı ile belli eder. Hissedilen ağrı kırık olduğunun göstergesi olabilir. Fakat tek başına kesin tanı koyulmasında yeterli değildir. Doğru tanı için uzman doktorlar tarafından MR, röntgen gibi teknikler uygulanmaktadır.

Topuk Kırığı Tedavisi

Topuk kırıklarına genellikle yüksekten düşme sonucu topuk bölgesine bir anda çok fazla kuvvet uygulanmasından ötürü rastlanır. Bu esnada topukta ciddi bir ezilme ve topuk kemiğinde kayma olduğundan genellikle alçı tedavisi tercih edilmez. Uzmanlar tarafından alçının yerine daha çok cerrahi operasyonlarla tedavi sağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ