Topukta Isınma Hissi

Topukta Isınma Hissi

Topuk, ayağımızdaki en büyük kemiktir. Yürüme esnasında yere ilk temas eden uzuv olan topuk, yere basma anındaki şok basıncı karşılama görevini üstlenmekte; ayrıca üzerine binen tüm ağırlığı da yüklenmektedir. Topuk ısınması şikayeti birçok insanda görülebilmektedir. Kulağa basit gelse de, kişilerin hayat kalitelerini olumsuz etkilemekte ayrıca başka hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Bu sebeple topuk ısınması şikayetinin ciddiye alınması ve belirtilerin takip edilmesi gerekmektedir.

Topuk Isınmasının Belirtileri Nelerdir?

Topuk ısınması; topukta sıcaklık ve yanma hissi ile ortaya çıkmaktadır. Topukta hassasiyet yaşayan kişi kimi zaman bu ısının bileklerine veya baldır bölgesine yayıldığını hissedebilmektedir. Topuk ısınması genelde kadınlarda görülmekte ve de 25-40 yaş arası sık görülmekle birlikte; en fazla 45 yaş sonrası artış yaşandığı tespit edilmektedir.

Topuk Isınmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Travmatik Sebepler

Herhangi bir kaza sonucu ayakta meydana gelen kırıklar, topuk ısınma hissini tetikleyebilmektedir.

2-)Aşırı Kilo

Aşırı kilo vücudun ayak tabanına yüklenmesine sebep olmaktadır. Bu yük beraberinde topukta ısınma ve ağrıya sebebiyet verebilmektedir.

3-)Egzersizler

Ağır egzersiz yapan kişiler ve atletizm ile uğraşan kişilerde topukta ısınma hissi görülebilmektedir. Egzersiz sırasında topuğa verilen aşırı baskı yine ağrı ve ısınmaya sebep olmaktadır.

4-)Sinir Sıkışması

Ayak parmaklarında oluşan doku büyümesi sinirlere baskı yapmakta ve sonucunda topukta ısınma hissi oluşmaktadır. Topuk yanmasının en önemli sebeplerinden biri olarak gösterilen sinir sıkışması; sinirlerin ayağa girdiği bilek kısmında oluşmaktadır.

5-)Mantar Problemi

Uzun süre ayakkabılarda kalan ayakların terlemesi sonucu, kişi mantar enfeksiyonu ile baş başa kalabilmektedir. Mantar enfeksiyonu, topuk ısınmasının başlıca sebeplerinden biri olarak gösterilmektedir. Ayak mantarı spor yapan kişilerde daha fazla olmaktadır.

Topuk ısınmasına, deterjan ve krem kullanımına bağlı alerjik nedenler, şeker hastalığı, böbrek rahatsızlıkları, keratit(gözün önünde bulunan kornea tabakasının iltihaplanması) hastalığı gibi problemlerin de yol açtığı bilinmektedir. B12 vitamininin eksikliğine neden olan sigara ve alkol kullanımın da topuk ısınmasına etki ettiği düşünülmektedir.

Topuk Isınması Nasıl Geçer?

  • Tedaviye başlamadan önce ısınmasının sebebini bulmak için gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir.
  • Topuk ısınması bulunan kişilerin rahat ayakkabı seçiminde bulunmaları gerekmekte ve fazla ayakta kalmamaları gerekmektedir.
  • Ayak terlemesinin önüne geçmek için uygun çoraplar seçmek gerekmektedir.
  • Ayak için satılan özel tabanlıklar, rahatsızlığın hafiflemesinde fayda sağlamaktadır.
  • Isınma şiddeti fazla ise ve de ağrı şikayeti eklenmiş ise hekime danışarak gerekli ağrı kesicileri kullanmak şikayetlerin azalmasını sağlayacaktır.
  • Topuk yanması bulunan kişilerin enfeksiyon riskine karşı ayak bakımlarına dikkat etmesi gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ