Tükürükte Pembemsi Kan

Tükürükte Pembemsi Kan

Normal insan tükürüğü şeffaf renklidir hiçbir şekilde renk içermemektedir. Su görünümünde ancak daha yoğun kıvamdadır. Tükürükte renk değişimi çeşitli hastalıkların olabileceğine işaret etmektedir. Tükürükte pembemsi kan gözlenmesi ani bir şekilde akut bir olgudan dolayı meydana gelebileceği gibi çeşitli kronikleşmiş hastalıklardan dolayı da meydana gelebilmektedir.

Tükürükte pembemsi kan görülmesi çeşitli hastalıklardan kaynaklı meydana gelebilir. Hastalık lokal kaynaklı olabileceği gibi kronik ve vücudu tamamen etkileyen bir hastalıktan dolayı da meydana gelebilmektedir. Vücut sıvılarında kan gözlenmesi ciddi hastalıklara işaret etmektedir.

Tükürükte Kan Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyon Kaynaklı

Tükürükte kan gözlenmesinin en sık sebeplerinden bir tanesi enfeksiyondur. Özellikle üst solunum yollarında gözlenen enfeksiyonlar sonucunda tükürükte kan gözlenebilir. Bunun iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki üst solunum yollarına bağlı öksürük oluşumunun yoğun miktarda olması ve kişinin öksürerek boğazında ciddi tahribata neden olmasıdır.

Bu durum genellikle öksürük ile kendini göstermektedir. Boğazın yumuşatılması, öksürüğün geçirilmesi ile genelikle kendiliğinden geçmektedir, kanama durmaktadır.

İkinci sebep enfeksiyondan kaynaklı doku harabiyetidir. Böyle bir durumda enfeksiyon durdurulana kadar kanama devam etmektedir. Genellikle kendini hafif bir kanama, tükürükte pembe bir oluşum ile göstermektedir. Tedavi edilmeyen durumlarda bu olgu şiddetlenerek kanama artabilir.

2-)Tümör Kaynaklı

Tükürükte pembe rengin oluşmasının en temel nedeni kandır. Ağız boşluğu içerisinde meydana gelen kanama tükürük renginin değişmesine sebep olur. Boğaz boşluğunda, trakede oluşan tümörler kanama oluşumuna sebep olabilir. Özellikle sigara kullanan, eskiden kanser geçmişi olan kişilerde akıllara tümör oluşumu gelmektedir.

Tümör kaynaklı hastalarda zaman büyük önem taşımaktadır. Kişiler hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalı ve derhal ilaç tedavisi ile en doğru tedaviyi almalıdır.

Bazı tümör kaynaklı olgularda dışarıdan şişlik ve lezyonlar hissedilir. Böyle durumlarda kişinin cerrahi müdahale ile tedavi olması ardından ilaç tedavisi görmesi çok daha gerekli bir durumdur.

3-)Akciğer Hastalıkları

Akciğer loblarında, bronş ve bronşiyellerde meydana gelen enfeksiyonlar özellikle bakteri kaynaklı hastalıklarda ilerleyen evrelerde en sık gözlenen semptomlardan biri tükürükte kan gözlenmesidir. Halk arasında verem olarak bilinen hastalığında en belirgin belirtilerinden biri tükrükte kandır. Böyle durumlarda kişilerin bilinçli olması, hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime giderek gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ