Tuzlu Su Gargarası Zararlı mıdır?

Tuzlu Su Gargarası Zararlı mıdır?

Tuz ile suyun karışımı halk arasında yaygın olarak pek çok durumda tuzlu su gargarası şeklinde kullanılmaktadır. Genellikle ağız içi yaralarını iyileştirdiği düşünülen tuzlu su gargarasını doktorun bilgisi olmadan uygulamak kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden çürük veya ağız içi herhangi bir yara için uygulanacak bu yöntemle ilgili muhakkak doktora bilgi verilmeli ve sakıncası olup olmadığı detaylı öğrenilmelidir.

Tuzlu Su Gargarası Dişler için Zararlı mıdır?

Tuzlu su gargarası içeriğin başında da bahsettiğimiz gibi çoğunlukla ağız içi yaralarının tedavisinde ve diş, diş eti problemlerinin giderilmesinde tercih edilmektedir. Özellikle dişleri için tuzlu su gargarasını uygulamak isteyen kimseler, tuzlu su gargarasının dişler için zararlı olup olmadığını merak etmektedirler.

Çok ciddi bir çürük ve diş ağrısı olmadığı sürece tuzlu su gargarasının uygulanmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Ancak gargarayı uygulamadan önce mutlaka hekime danışılmalıdır.

Diş eti iltihaplanmasında, ağız içi yaralarında tuzlu su gargarası çok fazla tercih edilmektedir. Pek çok kişiye göre olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Ancak tuzlu suyun dokuları ve hücrelerin dengesini bozabileceği ihtimali unutulmamalı, bilinçsizce gargara yapmaktan kaçınılmalıdır.

Diş çürüklerinde, diş apsesinde veya bu sebepten çekilen şiddetli diş ağrılarında tuzlu su gargarasının devasa etkilerinden bahsetmek mümkün değildir. Bu denli ciddi sağlık sorunlarında tedavi için mutlaka alanında uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Tuzlu Su Gargarası Hazırlama: Yarım bardak suyun içerisine bir çay kaşığı tuzu ekleyin ve karıştırın. Tuzlu su gargaranız hazır durumda.

Tuzlu Su Gargarası Diş Etine İyi Gelir mi?

Tuzlu su gargarası; diş eti kanamalarına, diş eti rahatsızlıklarına iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Tuzlu su antiseptik özelliğe sahip olduğundan kan dolaşımına iyi gelerek, diş eti kanamalarını büyük oranda engelleyebilmektedir.

NOT: Tuzlu su gargarası genellikle diş eti iltihaplanmasında ve diş eti rahatsızlıklarında uygulanan bir yöntemdir. Çürük dişlerde, çürüğü geçirme gibi bir etkisi beklenmemelidir. Doğru ve kesin tedavi için her zaman sağlık kuruluşu akla getirilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ