Tylolhot ve Gripin

Tylolhot ve Gripin

Tylolhot ve gripin, soğuk algınlığı ve gribin sıkça halk tarafından doktor kontrolü olmadan eczaneden alınan ve dozlaması kişinin kendi kontrolü ile ayarlanılarak kullanılan ilaçlardır. Reçete gerektirmeden alınan bu ilaçlarda yanlış kullanımlar gözlenebilmektedir.

Bu ilaçların reçetesiz kişi tarafından kolaylıkla temin edilebiliyor olması bu tarz ilaçların yanlış kullanımına daha sık olanak vermektedir. Bu ilaçlar tek başlarına kullanıldığında ya da birlikte kullanıldığında çeşitli semptomlara sebep olabilmektedir.

Tylolhot ve Gripin Birlikte Kullanınca Hangi Semptomlar Meydana Gelir?

1-)Zehirlenmeler

Bu ilaçların birlikte alınmasına bağlı olarak parasetamol doz aşımı gözlenebilmektedir. Özellikle hassas grup olan hamileler, çocuklar ve yaşlılarda bu durum ölümlere bile neden olabilir. Tylolhot ve gripin içerisinde yüksek miktarda parasetamol bulunmaktadır. Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahip bir etkin maddedir.

Bu etkin maddenin fazla miktarda alınması çeşitli organ yetmezliklerine, zehirlenmelere hatta ileri evrelerde ölümlere sebep olabilmektedir. Bu sebeple kullanılan ilaçlarda muhakkak etkin maddeler incelenmeli aynı etkin maddeyi içeren ilaçlar doktor önerisi olmadan birlikte tüketilmemelidir.

2-)Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer hastalıkları ileri evrelerde karaciğer hasarı ilaç dozunun fazla olmasından kaynaklı olarak meydana gelir. Karaciğer ilaçları metabolize eden mekanizmalara sahiptir. Fazla etkin madde kullanımı bu durumu engeller. Parasetamol içeren bu ilaçların birlikte kullanımı karaciğer yetmezliğine neden olur.

Bu durum parasetamolün metabolizması sonucunda ortaya çıkan maddeden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bu durum az miktarlarda alımlarda tolere edilebilirken, yüksek dozlarda tolere edilemez.

3-)Hastalıkların İlerlemesi

Bu ilaçlar halk tarafından genellikle soğuk algınlığı enfeksiyonlarında tercih edilerek kullanılmaktadır. Genel olarak kullanım hatalarından dolayı hastalık bu ilaçlar ile geçmemekte, bazı durumlarda semptomlar bastırılabilir. Ancak ileri evrelerde daha şiddetli olarak semptomlar ortaya çıkmaktadır.

Aynı zamanda kronik hastalıklara sahip kişilerin bu ilaçları kullanması sahip oldukları hastalıkların ilerlemesine sebep olabilmektedir. Bu durum özellikle kalp rahatsızlığı ve tansiyon hastalarını ciddi bir şekilde kapsamaktadır.

Kalp yetmezliği yaşayan kişilerde şiddetli kalp atakları, kalp krizi gripin içerisinde bulunan kafeinden kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Bu tür ilaçları kalp yetmezliği, kalp krizi geçmişi olan kişiler, hipertansiyon hastası olan kişiler kullanmamalı, acil durumlarda ise doktor kontrolü altında kullanmalıdır.

NOT: Bu tür ilaçların kullanımı ne kadar masum görünse de altında yer alan birçok tehlike bulunabilmektedir. Bu neden ilaç kullanımında her daim dikkatli ve kontrollü olunmalı, doktora danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ