Üst Bacakta Morarma ve Halsizlik

Üst Bacakta Morarma ve Halsizlik

Belli zamanlarda kişilerde üst bacakta morarma ve halsizlik meydana gelebilmektedir. Genel olarak buna neden olan şeyin damarsal olduğu düşünülse de, bu rahatsızlığın daha başka nedenleri de söz konusudur. Başlangıçta varis olduğu düşünülen pek çok morarmanın, yapılan tetkikler sonrasında farklı sebeplere dayandığı ortaya çıkarılabilmektedir.

Genellikle mor veya mavi tonlarında ortaya çıkan morarma durumu gün geçtikçe iyileşme sürecinin etkisiyle yeşile yakın bir renge bürünür ancak iyileşme süreci birkaç gün içinde gerçekleşmemişse, bu morluklar ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Morarma ve Halsizliğin Nedeni Ne Olabilir?

  • En sık ortaya çıkan morarma nedeni, çarpma ya da darbe sonrası oluşan morarmalardır. Genellikle darbeden birkaç gün sonra ortaya çıkan bu morlukların nedenini, kişi unutabilir. Bu durumda endişe yaşayabilir. Morluğun büyüklüğü ya da genişliği, darbenin şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, kas ve doku durumunun farklılaşması sonucu da bazı morarmalar ortaya çıkabilmektedir.
  • Morarma ve halsizlik durumuna sebebiyet verebilecek bir başka neden, vitamin eksikliği olabilir. Vücut yeterince vitamin alacak besinler tüketilmediğinde, alarm verir. Bu durum yalnızca vitamin için değil, protein ve mineraller için de geçerlidir. B12 ya da folik asit eksikliği gibi durumlarda özellikle morarmalara sıkça rastlanmaktadır.
  • Bazı hastalıklar da morarmaya neden olabilmektedir. Söz gelimi şeker hastalarında, damar rahatsızlıkları sıkça görüldüğü için morarma olması da kaçınılmazdır. Bunun yanında tiroid rahatsızlıkları da ne yazık ki morarmaların başlıca sebeplerinden bir tanesidir.
  • En tehlikeli olan ve en çok dikkat edilmesi gereken morarma nedeni kan hastalıkları nedeniyle ortaya çıkanlardır. Bunların anlaşılabilmesi genellikle yapılacak tetkiklere bağlıdır ve geç kalınması bir hayli olumsuz sonuç doğurabilmektedir. Trombosit eksikliği, anemi ve lösemi belirtileri arasında gösterilen morarmalar, halsizlik ile birlikte söz konusu ise, hasta durumdan şüphelenmeli ve derhal doktora başvurmalıdır. Geç kalınması, büyük risk taşımaktadır.

Morarma ve Halsizlikte İzlenmesi Gereken Adımlar

Üst bacakta morarma ve eş zamanlı olarak ortaya çıkan halsizlik rahatsızlıkları için genellikle kişiler, hangi bölüme başvuracakları konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Genel olarak tek bir bölüm, sorunu çözmeye veya sorunun ne olduğunu bulmaya yetmeyebilir. Bu nedenle bu şikayetlere sahip hasta, dermatoloji, kalp-damar hastalıkları ve dahiliye bölümlerinde detaylı muayene olmalıdır. Doktor tavsiyeleri ve yönlendirmeleri doğrultusunda uygulanacak adımlar son derece önemlidir.

Morluklar Nasıl Geçer?

Üst bacak bölgesinde meydana gelen morarma için ağrı kesici krem kullanılabilmektedir. Genel olarak doğal süreç içerisinde geçen morluklar için krem konusunda da uzman bir hekime danışılması uygun olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ