Üstten Diş Gelmesi

  • 16 Aralık 2016
  • 22.947 kez görüntülendi.
Üstten Diş Gelmesi

Sindirim sisteminin önemli parçalarından biri olan dişler, besinlerin öğütülmesi ve konuşma gibi önemli fonksiyonları yerine getirirler. Dişler; kesici, köpek ve azı diş olmak üzere üç ayrı grupta incelenirler. Her bir diş grubunun görevleri farklı olsa da, tüm dişlerin çalışma fonksiyonları birbirleri ile bağlantılıdır. Kesici dişlerin yenilen besinleri koparmaya yararken, kesici dişlere komşu olan köpek dişler ise besinlerin parçalanmasında rol oynar. Ağız içindeki çiğneme fonksiyonları ise azı dişler tarafından gerçekleştirilir. Dişlerin her birinin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve estetik görünüm açısından dişlerin yapısı önem taşımaktadır. Halk arasında dişlerin arasında boşluk, üst üste diş çıkması gibi diş yapısını bozan şikayetlere rastlanabilmektedir.

Üstten Diş Çıkması

Bebeklik dönemi ile başlayan diş çıkarma evresi tüm dişler çıkana kadar devam eder. Kimi zaman üstten diş gelmesi gibi şikayetlere rastlanabilmektedir. Üstten diş çıkmasından kastedilen üst damaktan çıkan ikinci bir diştir. Dişin üst kısmından tekrar çıkan diş özellikle çocuklarda daha fazla görülür.

Üstten diş gelmesi veya çıkması hali ağız içindeki dişlerin yapısını bozarak, dişlerin görevlerini tam olarak yerine getirememelerine neden olabilir. Konuşurken, yemek yerken zorluk çekilebilir. Böyle bir şikayet söz konusu olduğunda bir an evvel doğru tedavi için diş doktoruna gidilmesi tavsiye edilir.

Üstten Diş Çıkması Tedavisi

Üst taraftan diş çıkması şikayeti genellikle süt dişi henüz düşmemiş ve bu dişin üzerine yeniden diş çıkmış kişilerde görülür. Süt dişleri henüz düşmemiş çocuklarda buna sık rastlanır. Doktor tarafından dişin çekilmesi ya da dişlere tel uygulanması gibi çeşitli tedavi yöntemleri uygun görülebilir. Şikayetle ilgili doğru bilgi ve tedavi yöntemi için kesinlikle uzmana başvurulması tavsiye edilir.

Diş Teli Neden Takılır?

Diş telinin genellikle estetik görünümden ötürü tercih edildiği düşünülse de, pek çok durumda buna gerek duyulabilir.

  • Diş yapısında bozukluk, dişlerde çarpıklık söz konusuysa diş teli uygulanmasına ihtiyaç duyulabilir
  • Dişlere alınan sert darbe neticesinde oluşan diş kırıklarını onarmak için uygulanır
  • Üst üste binmiş dişlerin düzeltilebilmesi için diş teli gerekli görülebilir
  • Şayet dişlerin arasında aralık söz konusuysa, bu boşluğu tedavi etmeye yönelik uygulanabilir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ