Uykusuzluk Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Uykusuzluk Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Kalp çarpıntısına neden olan çok sayıda etken yer alır. Bu etkenler arasında uykusuzluk da yer almaktadır. Uyku düzeni hayatımızın en önemli noktalarından birisidir. Kişinin sağlıklı bir uyku düzeninin olmaması halinde hayatında birçok sağlık sorunu gözlenebilir. Uykusuzluk sonucunda kalp bölgesinde çarpıntı meydana gelse de bu durum çok sık görülmez. Kalp çarpıntılar ciddiye alınması gereken sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Kişinin sık sık kalp çarpıntısı yaşaması halinde direkt olarak uzman bir doktor ile görüşmesi tavsiye edilmektedir. Kalp çarpıntılarına neden olan çok sayıda ciddi hastalık bulunmaktadır. Kişinin test yaptırması ve muayene olması sonucunda hastalıkların neden kaynaklandığı net bir biçimde ortaya çıkacaktır.

Uykusuzluk Neden Olur?

Uykusuzluk birçok faktörün etkisinde oluşan bir durumdur. Uykusuzluk durumunda kişinin vücudunda birçok sorun meydana gelebilir. Kişinin böyle bir sorun ile karşılaşması durumunda doktora gidilmesi gereklidir. Uykusuzluğun sık görülen sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Stres

Stres vücutta birçok soruna yol açan bir psikolojik durumdur. Kişinin stresli dönemlerde uyku düzeninde de farklılık oluşabilir. Uykunun en büyük düşmanlarından birisi strestir. Kişinin bu tarz durumlarda doktora giderek gerekli yardımı alması uykusuzluk sorunu üzerinde büyük bir etkiye neden olacaktır.

2-)Sinir

Kişinin uykusuzluk sorunları yaşamasında içinde bulunduğu ruh hali doğrudan ilgilidir. Sinir uykusuzluğa neden olan etkenlerden birisidir. Sinir bir hastalık olarak hayatınızda yer alabilir. Bununla ilgili olarak uzman bir doktora görünmeniz etkili olacaktır.

3-)Depresyon

Günümüzde en sık karşılaşılan psikolojik süreçlerden birisi depresyondur. Bu gibi durumlarda kişinin uzman bir kişiden yardım alması gereklidir. Depresyon dönemlerinde uyku düzeninde birçok sorun oluşur.

4-)Çevresel Etkenler

Kişinin uykusuzluk yaşamasında çevresel etkenler de büyük bir önem taşımaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin yaşadığı alanın değişmesi, farklı bir şehre taşınması, ev değiştirmesi gibi sebepler çevresel etken olarak ele alınabilir. Tüm bu değişimler uykusuzluğa neden olabilir.

Kalp Çarpıntıları Neden Olur?

Kalp çarpıntıları herkesin aklına direk olarak kalp krizi riskini getirir. Kalp çarpıntısı oluşmasının sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Psikolojik Etkenler

Kişinin ani bir heyecan yaşaması durumunda kalp çarpıntısı geçirmesi normal bir durumdur. Bunun yanı sıra ani bir korku ya da aşırı üzüntü de kalp çarpıntısına neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

2-)Kalp Hastalıkları

Kişinin karşılaştığı kalp hastalıklarında kalp çarpıntısı vb. birçok etken ortaya çıkabilir. Kalp çarpıntıları kalp krizinin de belirtileri arasında yer alır ve oldukça ciddi bir sağlık sorunudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ