Vajina Girişinde Acı

  • 13 Aralık 2016
  • 78.668 kez görüntülendi.
Vajina Girişinde Acı

Vücudun herhangi bir bölgesinde baş gösterebilen ağrı sorununa, vajina girişi bölgesinde de rastlanabilmektedir. Rahim ağzı ile dış genital bölge arasında kalan vajina, kadında doğum yapma ve cinsel ilişkiye girme gibi önemli fonksiyonları yerine getirmektedir. Kimi zaman vajina girişinde ağrı ve acı şikayeti bir çok kadının ortak sorunlarından biri olabilmektedir.

Vajina girişinde acı ve ağrı problemleri genellikle mantar ve bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklansa da, altında yatan pek çok neden olabilir. Doğru tanı için bu bölgedeki acıma hissinin yanında gözlenen diğer semptomların da birlikte incelenmesi gerekmektedir.

Vajina Girişinde Acı, Ağrı ve Yanma Neden Olur?

Vajina bölgesinde hissedilen acının ve yanmanın enfeksiyonel sorunlar dışında pek çok nedeni olabilmektedir. Vajina girişinin kimyasal bir üründen ötürü tahriş olması, menopoz dönemi ve cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar gibi pek çok etken acı ve yanma şikayetlerini doğurabilmektedir. Doğru tanı ve tetkik için kesinlikle uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Mantar Enfeksiyonu

Vajinal mantar enfeksiyonu neredeyse her kadının en az 1 kere maruz olduğu bir problemdir. Vajina bölgesinde mantar enfeksiyonu oluşumunun neticesinde ağrı ve yanma gibi şikayetler baş gösterebilir. Ağrı ve yanmanın yanı sıra vajinal bölgede şiddetli kaşıntı sorunu da görülür. Çok fazla kaşımaya bağlı olarak bu bölgede tahriş sorunu da sık rastlanılanlar arasındadır.

Bakteriyel Enfeksiyon

Bakterilerin vücudun bir bölgesine yerleşmesi ve türemesi sonucunda bakteriyel enfeksiyon meydana gelir. Vajina bölgesinde oluşan bakteriyel enfeksiyon, vajina girişince acı ve yanma gibi şikayetlere sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda vajinal bölgede kaşıntı ve iltihaplanma da görülmektedir.

Tahriş Edici Kimyasal Ürünler

Vajinal bölgenin tahriş olması, bu bölgede acı ve yanma hissinin duyulmasına neden olabilir. Kullanılan kremler ya da kondomlar vajinal bölgeyi tahriş etmiş kimyasal ürün olabilir. Bu nedenden doğabilecek ağrıyı önlemenin en kalıcı yolu, tahriş eden kimyasal ürünün belirlenmesi ve bu üründen uzak durulmasıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Vajinada acı ve yanmanın bir diğer korkulan nedeni; cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklardır. Genital siğiller ve klamidya bu tarz şikayetlere yol açabilir.

Menopoz

Kadınlarda ergenlik döneminde başlayan adet kanamalarının son bulduğu evre olarak bilinen menopoz, dolaylı olarak vajinal bölgede acı ve yanmaya sebebiyet verebilmektedir. Menopoz döneminde kadınlarda östrojen hormonu salınımı en aza iner. Buna bağlı olarak vajina duvarında kuruma ve incelme söz konusu olur. Bu durumlar ise özellikle cinsel ilişki esnasında vajinal bölgede acı ve yanma hissine yol açmaktadır.

Vajina girişince acı ve yanma problemi; cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi çok ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden kesinlikle gözardı edilmemeli ve doğru tanı için mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ