Vajinal Gaz

  • 01 Mart 2018
  • 1.932 kez görüntülendi.
Vajinal Gaz

Daha çok cinsel ilişki esnasında fark edilen ve kişiye rahatsızlık veren bir durum olan vajinal gaz oluşumu, anüsten çıkan gazdan farklı bir formdadır. Doğrudan vajinanın yapısı ile ilgili olan bu gaz, normal doğum yapmış olan kadınlarda gözlense de, henüz hiç doğum yapmamış kadınlarda da ortaya çıkabilir.

Cinsel birleşme sırasında vajinanın genişlemesi ve penisin hareketleriyle vajinaya hava girmesi, sorunun temel nedenidir. Ses çıkışı rahatsız edici olsa da, bu durum sağlık açısından bir tehlike riskine sahip değildir. Ancak yine de kadının cinsel ilişki sırasında utanmasına ve kendini rahat hissedememesine yol açabilmektedir.

Vajinal Gaz Oluşum Nedenleri Nelerdir?

  • Vajinanın yapısı, vajinal gazların oluşmasının ilk nedenidir. Vajinada zaman içinde ve çeşitli nedenlere bağlı olarak (çok sık cinsel ilişkiye girme, idrar kaçırma, normal doğum, vajinada yırtık oluşumu gibi nedenler) genişleme ortaya çıkabilmekte, bu da vajinal gazlara zemin hazırlamaktadır.
  • Vajinal gazlar kadar rahatsız edici bir durum da, vajinanın genişlemesi ile birlikte cinsel ilişkide haz miktarının düşmesidir. Penisi tam kavrayamayan genişlemiş vajinal kaslar, aynı zamanda ilişki için gereken sıvının oluşmasını da engelleyebilir. Bu nedenle vajinada hava sıkışması meydana gelir ve bu durum vajinal gaz olarak sesli bir şekilde ortaya çıkar.
  • Gaz olarak ifade edilse de aslında yalnızca hava giriş çıkışı nedeniyle ortaya çıkan bu durum, anüs gazlarından tamamen farklıdır. Aralarındaki en önemli fark, vajinal gazın tamamen kokusuz olmasıdır.
  • Rahim sarkması sorunu yaşayan kadınlarda da vajinal gaz sorunu ortaya çıkabilmektedir. Doğum esnasında vajinanın çok fazla genişlemesi ve toparlanamaması da bir başka neden olarak dile getirilebilir.
  • Vajinal gaz, cinsel birleşme sırasında fark edilir. Bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir.

Vajinal Gaz Tedavisi

Tıbbi olarak bir hastalık olarak kabul edilmeyen vajinal gazın tedavisi bir operasyon ile sağlanamaz. Ancak vajinada genişleme sorununun üstesinden gelinebilmektedir. Genişlemiş vajinal, bir takım cerrahi işlemlerle daraltılabilmektedir. Bu işleme “vajinoplasti” adı verilir ve bu işlem estetik cerrahi doktorları tarafından gerçekleştirilir.

Vajinal gaz çıkışı sonrasında rahatsız edici bir koku alınıyor ise, vajinada ya da vajina girişinde muhtemel bir hastalık belirtisi olarak kabul edilmeli ve mutlaka uzman bir doktora gidilerek muayene olunmalıdır.
Vajinanın genişliğinin azaltılması için bireysel olarak kegel egzersizleri olarak isimlendirilen egzersiz çalışmaları yapılabilir. Bu egzersiz, günün her anında dışarıdan fark edilmeksizin yapılabilir. Egzersiz esnasında kişinin vajina kaslarını sıkması, bir süre beklemesi ve kasarlı serbest bırakması, bunu birkaç dakika boyunca tekrarlaması gerekir. Kegel Egzersizleri ile ilgili olarak kadın doğum uzmanlarından ya da jinekoloji doktorlarından daha detaylı bilgi alınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ