Vücudumun Şiştiğini Hissediyorum

  • 11 Aralık 2017
  • 5.245 kez görüntülendi.
Vücudumun Şiştiğini Hissediyorum

Ödem yani vücutta su birikmesi vücudun birçok noktasını etkileyebilir. Vücutta biriken sıvının artması ile meydana gelen ödem her yaşta bireyde olabilir. Çeşitli hastalıkların sebebi olabileceği gibi yaşanan belli olaylar sonucu da olabilir. Bireyi hem görüntü olarak hem de fiziksel olarak rahatsız eder.

Çoğunlukla kilo alımı olarak görülse de aslında su birikmesidir. Çoğunlukla kullanılan ağır ilaçların etkisi olarak vücutta ödem oluşur. Özellikle ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ödeme sebep olur. Bunun dışında fazla tuz kullanımı da ödeme yol açabilmektedir.

Vücutta Oluşan Şişlik Nedenleri Nelerdir?

1-)Ödem

Kılcal damarlarda, protein kaybında ve vücut içindeki dokuların arasında oluşan sıvı akımı dengesizliği ödem yapabilir. Vücudun en çok bacaklar ve ayak bileklerinde ödem görülür yani şişme hissedilir ve gözlemlenir. Dokulardaki birikmiş sıvının taşınamaması ödemin yolunu açar.

İlk olarak ayak bileği ve bacakta şişme olduğu için dar kıyafetler ve ayakkabılarda durum fark edilir. Bir müddet sonra süreç zorlaşır ve hasta yürümekte zorlanır. Ağrıya sebep olur. Özellikle gebe kadınlarda ödem birikmesi oluşur ve tüm vücut gibi bacaklarda şişer. Doğuma kısa süre kala ve doğum sonrası ayak bilekleri ve bacakta ödem oluşur.

2-)Kullanılan İlaçlar

Kullanılan bazı ilaçlar şişmeye neden olabilir. Özellikle yüksek tansiyona, diyabet, antidepresan ve hormon ilaçları özellikle bacaklarda şişmeye yol açar.

Uzun süre ödem atımının gerçekleşememesi ve şişliğin devam etmesi halinde doktor kontrolüne başvurulması gerekir. Yapılacak diyetler ve beslenme alışkanlığındaki değişiklik çok etkili olmayacaktır. Fakat yine de tuz, alkol, sos ve hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. Özellikle vücutta su birikmesi varken bu maddelere dikkat etmek önemlidir.

3-)Vücut Uyarısı

Vücudun belli noktalarında oluşan şişme aslında bir uyarıdır. Her bölgenin bir tanımlaması vardır. Örneğin, yüz ve göz çevresinde su birikmesi görülüyorsa protein eksikliğine işaret eder. Ayak ve kollardaki şişlik damar sorunlarını yansıtır. Bunun dışında ayakta oluşan ödem kalp yetmezliğinin de belirtisi olabilir. Vücutta genel bir şişkinlik varsa hareketsizlikten olabilir.

4-)Rahatsız Ayakkabı

Herkesin deneyimlediği gibi uzun süre ayakta kalmak, dar ayakkabı giymek, uzun süre rahatsız bir ayakkabı ile yürümek şişmeye sebep olabilmektedir.

5-)Böbrek Hastalığı

Kansızlık ve vücutta şişme belirtileri gören kişide böbrek hastalığını yansıtıyor olabilir. Birçok teşhisin belirtilerinden olması nedeniyle farklılıkların uzun süre geçmemesi halinde hızlı bir şekilde doktor kontrolünden geçilmeli ve gereken tedavi uygulanmalıdır. Genel cerrahiye gitmek bu aşamada mantıklı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ