Vücudun Sol Tarafında Ağrı

Vücudun Sol Tarafında Ağrı

Vücudun üst kesiminde ve sol tarafta meydana gelen ağrının iki nedeni bulunmaktadır. Bu sebeplerden ilki ciddi ve hayati önem taşıyan kalp ile ilgili rahatsızlıklardır. İkinci sebep ise genellikle mide de meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklı sebeplerdir.

Ağrının kaynağının tam olarak saptanması için hastanın diğer şikayetlerinin de dinlenmesi, gerekli inceleme ve tahlillerin yapılması gerekmektedir. Oluşan ağrı akut olabilir. Aniden meydana gelir ve kısa süre içerisinde geçer. Bu durum kalpten kaynaklı ise kalıcı hasar meydana gelebilmektedir. Ağrı kronik bir hal alabilir. Şiddetli ya da hafif bir şekilde uzun süreli olarak devam ediyor olabilir. Her iki durumda da kişinin uzman bir hekime gitmesi, gerekli tahlilleri yaptırması ve doğru teşhis sonrasında uygun tedaviyi alması büyük önem taşımaktadır.

Vücudun Sol Tarafında Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1-)Miyokard İnfarktüs

Miyokard infarktüs halk arasında kalp krizi olarak da bilinmektedir. Kalbin işleyişinin patolojik ya da fizyolojik nedenlerden dolayı zarar görmesi sonucu meydana gelir. Kalp vücuda yeterli kan pompalayamaz ve ölümcül olabilmektedir.

Kalp krizi vücudun sol tarafına şiddetli bir ağrının girmesi ile kendini göstermektedir. Bu ağrı uzun vadeli olarak olabilir. Ancak genelde aniden girer ve kişinin hızla kendini kaybetmesine neden olmaktadır. Böyle bir durumda kişi yakınındaki kişiler tarafından hiç zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

2-)Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliğinde vücudun sol bölümünde gözlenen ağrı genelikle hafif ya da orta şiddette seyreden kronik bir hal almış ağrıdır. Kişinin zorlandığı zamanlarda, ataklarında oluşan bu ağrı şiddetlenebilir hatta kişinin hayatını tehlikeye sokabilir.

Kalp yetmezliği olan kişilerin ilaçlarını düzenli kullanmamasından kaynaklı, kullanılan ilaçların dozlarının az gelmesinden kaynaklı olarak da ağrı oluşumu gözlenebilmektedir.

Bu tür hastalığı olan kişiler son derece dikkatli olmaları, ilaçlarını uygun şekilde ve dozda kullanmaları gerekmektedir.

3-)Mide Rahatsızlıkları

Gastrit, reflü, ülser gibi mide hastalıklarında sık sık midede ağrı oluşumu ve yanma gözlenmektedir. Bazı şiddetli olgularda ağrı dışarıdan giren kramplar şeklinde kendini göstermektedir. Lokal bir şekilde oluşabileceği gibi, tüm vücudu etkileyecek bir ağrı şeklinde de meydana gelebilir.

Mide rahatsızlıkları stres, aşırı yorgunluk ve zararlı ve sağlıksız yiyeceklerin tüketimi ile şiddetlenebilir. Bu nedenle ağrılı ataklar oluşabilir. Bu tarz rahatsızlıkları olan kişilerin stresli bir yaşantıdan uzak durması, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesi ve yorgunluktan uzak durması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ