Vücutta Ani Titreme

Vücutta Ani Titreme

Belli sebepler ve belli zaman dilimi aralıklarıyla ortaya çıkan ve vücudun tamamında görülen refleksif durum, ani titreme olarak isimlendirilmektedir. Vücudun tek bir bölgesinde ortaya çıkan seğirme hareketi ile benzerlik gösteren ancak kas hareketleri sonucu ortaya çıkan vücutta ani titreme hissi, tamamen istemsiz olarak ortaya çıkmaktadır. Bu titremelerin farklı sebepleri de olabilmektedir.

Vücutta Ani Titreme Nedenleri Nelerdir?

Birdenbire ortaya çıkan ve tüm vücudu saran bu ani titremeler genel olarak ruhsal bozukluklar ile ilişkilendirilmektedir. Özellikle olumsuz duygular; stres, aşırı gergin kalmak, aşırı heyecan ve aşırı derecede kaygı bu bozuklukların temel sebepleri arasında gösterilmektedir. Buna ek olarak, sinirsel bir rahatsızlığa sahip olan bireylerde de ani ve sebepsiz titreme ortaya çıkabilmektedir. Duyguların yoğun bir şekilde yaşanması, ciddi kas problemlerine ve vücutta kasılmalara da neden olabilmektedir.

Parkinson rahatsızlığı bulunan kişiler ile hormonal bozuklukları bulunan bireylerde de sıklıkla meydana gelebilen ani titreme, bazen de aşırı yorgunluk sonucu ortaya çıkabilmektedir. Vücudun ani şekilde titremesi 4 ana başlık altında incelenmektedir:

Kinetik Titreme:

Bu titreme türü, herhangi bir eylem esnasında, birey hareket halinde iken aniden titremeye başlamasıdır.

Dinlenme Titremesi:

Birey, yalnızca dinlenirken, uzanmışken ya da oturma pozisyonunda iken ortaya çıkan tiremedir.

Duruş Titremesi:

Birey herhangi bir duruş pozisyonunda iken ortaya çıkar ve şiddetli bir şekilde gerçekleşir. Duruş titremesine neden olan faktörlerin başında, sinir sisteminden ya da beyincikten kaynaklanan sorunlar gelmektedir.

Genetik Titreme:

Bireyin ailesinde titremeye neden olan herhangi bir rahatsızlık var ise, bu durum genetik olarak bireyde de görülebilmektedir.

Panik Atak:

En önemli ve en tehlikeli titreme sebeplerinden bir tanesidir. Vücut, panik atak nöbeti esnasında tıpkı kalp krizi belirtileri ortaya çıkarır ve bireyde daha fazla endişeye neden olur. Bu da kaygı seviyesinin yükselmesini ve titreme oluşumunu tetikler. Panik atak nedeniyle ortaya çıkan titremelerde, daha çok iç üşümesi, sarsıntı gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.

Vücutta Ani Tireme Tedavisi

Bu sorun söz konusu ise, buna ek olarak bu titremeler uzun süredir devam ediyorsa, birey mutlaka doktora gitmeli ve muayene olmalıdır. Özellikle de titreme durumu sürekli olarak tekrarlanıyor ise, ciddi bir rahatsızlık söz konusu olabilir. Genel olarak basit temelli ani titremeler için B vitamini tedavisi uygulanır. Bu tedavi serum ya da ilaç tedavisi şeklinde olabilir. Buna doktor tarafından bireyin durumuna göre karar verilmelidir. Önlem alınmadığında hayati düzeni sarsan ve anksiyete gibi olumsuz durumlara neden olan ani titreme tedavisi çok geç olmadan yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ