Yanakta Morarma

  • 28 Aralık 2016
  • 17.212 kez görüntülendi.
Yanakta Morarma

Yanakta morarma şikayeti durduk yerde gözlenebilen bir şikayet değildir. Yüz bölgesinin etli kısmı olarak bilinen yanak, sürekli olarak dış ortamla temas halindedir. Bu sebepten yanağa vurma, çarpma ve darbe gibi travma etkenler söz konusu olabilir. Yanağa alınan sert darbe veya hasarlar, bu bölgede morlukların belirmesine yol açarak yanak morarması şikayetine neden olabilir. Morarma daha çok yüze alınan darbelerle ilgili olsa da, altında yatan daha başka ve ciddi sağlık sorunları olabilir.

Yanakta Morarma Neden Olur?

Pıhtılaşma Rahatsızlıkları

Meydana gelebilecek yaralanma veya kesik gibi durumlarda kan damarlarının, kan akışını engellemek amacıyla gerçekleştirdiği durumlar bütünü pıhtılaşma olarak tanımlanmaktadır. Kan pıhtılaşmasında oluşabilecek sorunlar/rahatsızlıklar, ciltte morlukların belirmesine neden olabilir.

Travma Etkenleri

Yanakta veya cildin herhangi bir bölgesindeki morluğun en yaygın nedeni, travma etkenleridir. Yanağa doğru alınan sert darbeler, çarpmalar bu kısımda morluk oluşumuna neden olabilir. Morluğun esas nedeni; darbe alan kısımdaki cildin altında yer alan damarların renk değiştirmesi halidir. Alınan darbeyle ilgili morluk söz konusuysa, genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer. Ancak darbenin şiddetine bağlı olarak tedavi süreci uzayabilir ve tıbbi destek alınması gerekebilir.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Cilt ve kan üzerinde inceltici etkisi bulunan ilaçların uzun süre kullanımı akabinde ciltte en ufak darbeden ötürü bile morluk oluşumu gözlenebilmektedir. Özellikle aspirin, kortizon içeren ilaçlar ve pıhtı önleyici ilaçlar kullanan kişilerde sık rastlanmaktadır.

Diş Rahatsızlıkları/Problemleri

Diş çekiminden sonra veya diş rahatsızlığından ötürü yanak kısmında şişlik, morarma şikayetleri baş gösterebilmektedir. Özellikle 20’lik diş sorunu olan kişilerde bu duruma fazla rastlanmaktadır.

Yanak Morarması Nasıl Geçer?

Yanakta göze çarpan morarma daha çok  estetik ve görünüm açısından kişinin rahatsız olmasına neden olur. Morarma şayet ufak darbelerden kaynaklıysa, endişe edilecek durum söz konusu değildir. Fakat morluğun altında ciddi bir takım sağlık sorunları olabileceğinden, uzman doktora gitmekte fayda vardır.

Halk arasında ciltteki morlukları gidermek için en çok biberiye yağı bitkisel yöntemi tercih edilmektedir. Bir çok faydası bulunan biberiye yağı morluklar üstünde de etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ