Yanık Su Toplaması

Yanık Su Toplaması

Vücudun özellikle 2. derece yanıklar sonrası su toplaması olağan karşılanabilecek bir durumdur. Fakat ufak yanıklar sonrası da su toplamaları meydana gelebilmektedir. Su toplamaması için yanıklara her zaman hemen ve doğru müdahalelerde bulunmak oldukça önemlidir.

Yanık Su Toplaması

Yanık sonrasında karşılaşılan, bölgedeki su toplanmalarını aslında doğru müdahale ile oluşmasını engelleyebilirsiniz. Aynı şekilde su toplanmasının en büyük nedenlerinden biri zaten müdahalenin kendisidir.

Yanıktan Sonra Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Aşağıda bahsetmiş olduğumuz müdahaleler ufak yanıklarda evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Yanıklarda 3 derece vardır. 2. ve 3. derece yanıklarda muhakkak bir doktora gözükmeniz gerekmektedir.

1-)Soğuk Su ya da Buz Müdahalesi

Yanıklarda ilk müdahale soğuk olmalıdır. Ama soğuk orantısız kullanıldığında özellikle direkt buz konduğunda yanmış olan bölgeye yapışabilmektedir. Bu müdahale de mümkün olduğunca doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

Yanan bölgeyi ilk önce ılık ya da sıcak olmayan akan suyun altında bir süre bekletmelisiniz. Daha sonrasında ise bir havluya ya da beze sarmış olduğunuz buzu yanmış olan bölgede şişmemesi ve su toplamaması için bekletmelisiniz.

2-)Yanıklar İçin Krem

Bilinçsizce krem kullanmak da su toplamalarına sebep olabilmektedir. Bazen ilk müdahale yanık kremi ile yapıldığı zaman maalesef herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Krem kullanımından kısaca bahsetmek gerekirse, yanan bölgeye soğuk müdahale yaptıktan ve bir süre o şekilde beklettikten sonra eğer yanık ufak bir yanık ise bölgeye nemlendirici krem ya da yanıklar için krem sürebilirsiniz.

Bunun nedeni ise yandığından dolayı bölge etkilenecek ve deri kuruyacaktır. Nemlendirici krem ya da yanık kremi bölgenin nemlenmesine sebep olacaktır.

3-)En Yakın Sağlık Kuruluşuna Gitmelisiniz

Bu madde oldukça önemlidir. Biraz önce daha ufak ve geçici yanıklara nasıl müdahale edebileceğinizi anlatmıştık. Fakat yanık ciddi ve daha büyük ya da tehlikeli bir bölgede meydana gelmişse, soğuk su ve buz müdahalesinden sonra ilk işiniz hastaneye gitmek olmalıdır. Bu tür yanıklarda sadece o an yanan bölgeyi soğutmak için buz kullanabilirsiniz fakat sonrasında süreceğiniz yanık kremi bir işe yaramayabilir ve büyük su toplamaları meydana gelebilmektedir. En yakın sağlık kuruluşuna gidip bir doktora göstermeniz tedaviniz için daha uygun olacaktır.

Su Toplanan Bölgeye Ne Yapılmalıdır?

Yanık derecesine göre değişse de, genel olarak su toplayan bölgede doktorunuzun tavsiye ettiği tedavi dışında herhangi bir ürün ile müdahale etmemelisiniz. Aynı şekilde oluşan su toplanmalarını da patlatmamalısınız. Bırakın kendi kendine insin ya da patlasın. Sizin yapacağınız yanlış bir uygulama vücudunuzda kalıcı izlere sebep olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ