Yanlış Kaynayan Kemik

  • 13 Ekim 2017
  • 9.797 kez görüntülendi.
Yanlış Kaynayan Kemik

Kaza sonucu veya bir darbe sonucu ortaya çıkan kırıklarda yanlış kaynama olabilir. Kırığa zamanında müdahale edilmemesi, yanlış tedavi sonucu ve tedavi süresinde kişinin ihmal ve dikkatsizliği kırılan kemikte yanlış kaynamaya sebebiyet verebilir.

Yanlış kaynayan kemikler şiddetli ağrı sonucu veya kaynayan bölgenizdeki kemiklerin ortaya çıkmasıyla gözle görünecek şekilde de belli olabilir. Hareket kısıtlaması da ortaya çıkabilir. Kemiğin yanlış kaynaması kırılan bölgede hareket kısıtlamasına ve kalıcı kayıplara neden olabilir. Derhal bir ortopedi uzmanına görünmeniz gerekir.

Kemiğin Yanlış Kaynamasının Nedenleri Nelerdir?

Kırılan bölgeniz ilk olarak uzmanlar tarafından röntgen çekilerek boyutu, tedavinin şekli ve alınan hasar ölçülür. Kırılan kemiğin yanlış bir şekilde alçıya alınması, tedavinin yanlış olması veya kırılan bölgeniz alçıdayken zorlamada bulunmuş olmanız kemiğin yanlış kaynamasına neden olabilir. Yanlış kaynayan kemik şiddetli ağrı ve hareket kısıtlaması ile belli olur. Kemiğin yanlış kaynamaması için yapılan tedaviden sonra kemiğin kaynama süreci takip edilmelidir. Tedavi süresince zaman zaman röntgen çekilerek kemiğin yanlış kaynaması da önlenmiş olacaktır.

Yanlış Kaynayan Kemik Tedavisi

Yanlış kaynayan kemik tedavisi vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Kalıcı hasarlara sebep olabilir. Tedaviye hemen başlanmaz ise kişinin yanlış kaynayan kemiği düzeltilemez duruma gelip kırık bölgesinde ağrı ve kırık bölgenin kullanılamaz duruma gelmesi söz konusudur.

Yanlış kaynayan kemik tedavisi cerrahi yöntemlerle veya alçı ile yapılır. Kırık ve yanlış kaynayan kemik tekrar tespit edilerek tedavi sürecine tekrar başlanır. Genellikle tedavi sürecinde alçı tekniği kullanılmaktadır. Cerrahi yöntemler uygulanıyor ise kişinin ağrı çekmemesi için genel anesteziye alınır.

Kemiğin kaynayan yeri tekrar kırılarak işlemin en başından yapılması sağlanır. Kırılan kemiği tekrar eski haline getirmek için tedaviye ikinci kez başlanır. Yanlış kaynama sonucu ikinci tedavi süresinde tedavinin riske girmemesi için kırılan bölge platin ve vida ile yerine gelmesi sağlanır. Tedavi sürecinde doktorun dediklerinin yapılması çok önemlidir. Kırılan bölge doktordan izinsiz alçıdan çıkarılmamalıdır. Alçılı bölgenin hareket ettirilmesi yanlış kemik kaynamasına sebep olur.

Yanlış kaynayan kemik tedavisinde kişiyi ağrılı ve zor bir dönem beklemektedir. Kişinin tedavi süreci bittikten sonra kırılan bölgenin iyileşmesi ve eski haline dönmesi için fizik tedavi yöntemi uygulanır. Fizik tedavide kırık prosedürü uygulanır. Hastanın sağlığı ve durumu göz önünde bulundurularak tedavi uygulanır. Kırık tedavisinden sonra ağrılı ve kırılan bölgenizde değişiklik hissediyorsanız kemiğiniz yanlış kaynamış olabilir ve mutlaka bir doktora gözükmeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ