Yastıksız Yatmak

  • 03 Kasım 2017
  • 140.736 kez görüntülendi.
Yastıksız Yatmak

Vücudun yeterince dinlenebilmesi ve dinginliğe ulaşıp, enerji depolayabilmesi için uyku çok önemlidir. Uykunun verimliliği, yeterli miktarda uyku gibi faktörler kişinin gün içindeki fiziksel hareketlerini hatta ve hatta psikolojisini dahi etkileyebilir. Yeterince iyi uyuyamamış ya da uykusunu tam alamamış kimselerde; gün içinde yorgunluk, sinirlilik, asabiyet, halsizlik ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlar gözlenebilir. Tüm bu olumsuzluklar ise günümüzün daha verimsiz geçmesine yol açar.

Uykuya dalmadan önce odanın yeterince ferah olduğundan, karanlık olduğundan, sigara dumanının olmadığından emin olunmalıdır. Bunların ardından verimli bir uykuya dalınabilir.

Yastıksız Yatmak

Uyurken boyna destek sağlamak amaçlı yatarken başımızın altına koyduğumuz içi pamuk ve yün dolu küçük minderler, yastıklar mevcuttur. Bu yastıkların seçimi bazılarınca yumuşak olurken bazılarınca da sert yastıklar tercih edilmektedir. Yastığın yumuşak ya da sert olması tamamen kişinin nasıl rahat ettiği ile ilgilidir ve sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmez.

Yastığın yumuşak ya da sert olmasından çok pek çok kişi tarafından yastıksız yatmanın herhangi bir zararının olup olmadığı merak edilir. Yastıksız yatmanın yapılan araştırmalara göre sağlık açısından zararı bulunmuyor. Bu yüzden kişinin nasıl rahat ediyorsa öyle uykuya dalmasında fayda vardır. Yatarken rahatlık; bazıları için hafif ve yumuşak yastık olur, bazıları için sert yastık olur, bazı kişiler içinse hiç yastığa duyulmadan yatmak olur.

Yastıksız Yatmak Sağlığa Zararlı mıdır?

Yastıksız yatmanın herhangi bir zararınını olmadığından bahsetmiştik. Ancak kimi zaman yastıksız yatan kimselerde, boyun ağrısı problemi baş gösterebiliyor. Normal şartlarda başın altında destekçi görev gören yastığın olması, boynumuza destek sağlayamadığından ağrıya yol açabilir. Eğer boyun ağrıları bir süredir devam ediyor ve geçmiyorsa, hafif ve yumuşak yastıklar kullanmakta yarar vardır.

Bazı araştırmacılara göre ise yastıksız yatmanın zarardan çok bazı konularda yararı olduğu saptanmıştır. Yastıksız uyuyan kimselerde, duruş bozukluğuna daha az rastlandığı tespit edilmiştir. Sürekli olarak yastıksız yatmak, duruş pozisyonunu olumlu etkileyerek dik durmaya yardımcı olur.

Yastıksız Yatmak Boy Uzatır mı?

Yastıksız yatmakla ilgili halk arasında yanlış olarak bilinen konulardan biri de, yastıksız yatmanın boyu uzattığıdır. Boy uzaması ile yastıklı ya da yastıksız yatmanın herhangi bir ilgisi yoktur. Boy uzunluğu genetik etkenlere, beslenme programlarına ve çevresel faktörlere(spor yapılıp yapılmadığına) bağlıdır. Yastıksız yatmak ile bağlantısı olduğu yalnızca halk arasında bilinen bir yanlıştan ibarettir.

Eğer yastıksız yatarak rahat ediyorsanız, bu şekilde yatmanızda yarar vardır. Ancak sürekli yastıksız yatmak boyun ağrısı ve ağrıların tekrarı boyun fıtığına kadar sorunlara yol açabilir. Şayet boyun ağrısı çekiyorsanız, fazla varlığını hissetmeyeceğiniz hafif ve yumuşak yastıklarla yatmayı tercih edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ