Yemek Borusu İltihabı (Özofajit)

Yemek Borusu İltihabı (Özofajit)

Genellikle asit reflü sonucunda rastlanan ve yemek borusu iç yüzeyinde iltihaplanma sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu iltihaplanmaya oral olarak alınan ilaçların yemek borusunda tahrişe, hasara neden olması ve bakteriyel veya viral kökenli enfeksiyonlarda neden olarak gösterilebilir. Hastalar sıcak sıvılar tüketirken veya yağlı besinler alırken ciddi zorluklar çekerler. Hastalığın kuvveti dokularda meydana gelen inflamasyona bağlı olarak farklılık gösterir. Tedavi edilmezse yemek borusunun yapısal işleyişinde büyük değişikliklere neden olabilir.

Yemek Borusu İltihabına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Yemek borusunda tahriş ve iltihaplanmaya polen gibi alerjenlere aşırı duyarlılık , reflü (mide yanması) , ilaçların yemek borusunda geçerken tahrişe ve dokularda ciddi hasara neden olması( bu yüzden ilaçlar bol su ile yutulmalıdır.) , bakteriyel veya viral kökenli enfeksiyonlar neden olabilir. Genel olarak bu belirtiler 4 türde sınıflandırabilir.

Reflü Özofajit

Reflü, midedeki asit sıvısının özofagusun (yemek borusu) alt kısmına kaçması sonucu ağıza gelen acı, ekşi tattır. Bu olay yemek borusunda tahribata yol açabilir.

İlaç Kaynaklı Özofajit

Oral olarak alınan bazı ilaçların ( analjezik, antibiyotik, bifosfonatlar) yemek borusunda yaptığı tahriş ve inflamasyondur. Bu yüzden özellikle tablet ve kapsül formundaki ilaçlar bol su ile yutulmalıdır.

Enfeksiyonel Özofajit

Bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi enfeksiyona neden çeşitli etmenlerden kaynaklanan özofajittir. Bu yüzden bağışıklık sistemi zayıf olan yüksek risk grubundaki kişilerin kendilerini bu tür etmenlere karşı daha dikkatli korumaları gerekir.

Eozinofilik Özofajt

Genel olarak alerjene karşı vücudun kendini koruma içgüdüsü olarak verdiği karşı tepkidir. Polen gibi alerjenlere ciddi duyarlılık gösteren kişiler yüksek risk grubu altındadır. Gıdaların neden olduğu alerjenden kaynaklı bir özofajit varsa baharatlı yiyeceklerden , asitli sıvılardan, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Yemek Borusu İltihaplanmasının Belirtileri Nelerdir?

Özofajit olan hastalarda yaygın olarak yutma da büyük güçlük çekilir ve yemek yerken boğaza iğne batarcasına bir ağrı gözlenebilir. Bunların yanı sıra özellikle göğüs bölgesinde hissedilen şiddetli ağrılar, mide asitinin ağıza gelmesi sonucu alınan acı tat, öksürük , karın bölgesinde hissedilen ağrı gibi belirtiler gözlenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ