Yemek Yerken Sağlam Dişte Acıma

Yemek Yerken Sağlam Dişte Acıma

Diş ağrıları, insan vücudunda hissedilen en şiddetli ağrılardan biridir. Yemek yerken dişte hissedilen ağrı, dişte çürüme ve oluşan abseler , diş minesindeki aşınmalar, dişlerde oluşan ciddi enfeksiyonlar, ağız dışında karşılaşılan sinüzit gibi hastalıklar ve gömülü dişlerden kaynaklanan ağrılardan kaynaklı olabilir. Böyle durumlarda hastalığın kendiliğinden geçmesi beklenmemeli doktorunuza giderek uygun tedavi yöntemleri denenmelidir. Genel olarak diş ağrıları sebeplerinde 3 türde sınıflandırma yapılabilir.

Yemek Yerken ve Yemekten Sonra Hissedilen Ağrılar

Yemek sırası veya sonrasın ilk bir saat içerisinde diş çürüklerinden veya yemek artıklarının diş sinirleri üzerinde baskı yapması nedeniyle hissedilen ağrılardır. Yemek artıklarından kaynaklanan ağrılarda artıkların temizlenmesi ağrının bir süreliğine dinmesine yardımcı olabilir fakat kesin çözüm değildir.

Dinmeyen Ağrılar

Bu tür ağrılar çürük olan dişin ilerleme göstermesi ve ciddi enfekteye neden olması ile hissedilen uzun süreli şiddetli ağrılardır. Bu ağrı etrafındaki bölgelerde şişmelere neden olabilir. Bu yüzden enfeksiyonun kontrol altına alınması ciddi anlamda önemlidir.

Yaralanmalardan Kaynaklı Meydana Gelen Ağrılar

Yüz bölgesinde darbe sonucu oluşan ağrılardır. Dişin kırılması, çatlamasına neden olabilir.

Ağrının Artmasını Önlemek için veya Kısa Süreli Dindirmek için Neler Yapılabilir?

Genel olarak ağrı artışını önlemek için ağrıyan diş üzerindeki veya kenarındaki artıkların temizlenmesi ağrının kısa süreli dindirilmesine yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra aşırı sıcak veya soğuk içeceklerden , asitli içeceklerden ve dişlerde çiğneme sırasında şiddetli baskılara neden olacak sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Dinmeyen ağrılarda analjezik bir tablet formu veya enfeksiyondan kaynaklı ağrılarda antibiyotik tedavisi ve ağız çevresindeki enfeksiyonun yayılmasını önlemek için antiseptik gargara ya da tuzlu suyla gargara uygulanabilir. Ancak aspirin gibi kan sulandırıcı bazı ağrı kesicilerin kullanılması diş etlerinde kanamaların artmasına ve ağız iç yüzeyinde dokularda tahrişe neden olabilir. Bunun yanı sıra ağız bölgesinde şişlik varsa soğuk kompres uygulanabilir. Ağrının kısa süreli azaltılması için bir parça pamuk üzerine damlatılan karanfil yağı ile diş üzerine örtü uygulanılabilir. Diş çürüklerinden kaynaklanan ciddi enfeksiyonlarda ve gece uyandıracak şekilde dinmeyen uzun süreli ağrılarda diş doktoruna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ