Yeni Doğan Bebek İçin Karınca Yağı

Yeni Doğan Bebek İçin Karınca Yağı

Yeni doğan bebeklerde ilerde oluşabilecek tüylenme problemini çözmek için karınca yağı kullanımı halk arasında bilinen ve sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Yeni doğan bebeklerde özelikle ilk altı aydan sonra tüy çıkabilecek olan bölgelerin kıl köklerine masaj yapılarak karınca yağı sürülmesi gerçekleştirilen bir eylemdir.

Ancak karınca yağının yeni doğan bebeklerde kullanımı ne kadar faydalıdır, bebeğe karşı olan bir zararı var mıdır? Cevabı kesin olarak bilinen bir soru değildir. Bu sebeple kulanılan anne ve babaların oluşabilecek yan etkilere karşı dikkatli olması, herhangi bir toksik etki oluşumunu göze alarak uygulama yapması gerekmektedir.

Yeni doğan bebeklerde karınca yağı kullanımı çözüm getiren bir durum olabilir. Ancak piyasada birçok farklı markaya ait karınca yağı bulunmaktadır. Bu ürünlerin birçoğu tahsis edilmiş kalitesiz yağlardır. Bu yağların bebeklere uygulanması ciddi yan etki ve toksik etki oluşmasına sebep olabilmektedir.

Karınca Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Karınca yağının bebeklerde birçok yan etki oluşturabilmektedir. Bu yan etkiler ve semptomlar aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Aşağıda anlatılan semptomlardan herhangi birinin bebeklerinizde gözlenmesi durumunda derhal karınca yağı uygulamasını bırakınız.

1-)Alerjik Reaksiyonlar

Bebeklere karınca yağı uygulamasından sonra alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Gelişen alerjik reaksiyonlar kızarıklık, kaşıntı, şişlik ve ödem şeklinde olabileceği gibi bebeğin sağlığını ciddi şekilde tehdit edecek hatta ölümüne sebep olabilecek şekilde de olabilmektedir.

Bu nedenle karınca yağını uygulamadan önce küçük bir bölgede deneme yapınız. Herhangi bir reaksiyon olmaması durumunda karınca yağını uygulayınız. Aynı zamanda uyguladığınız karınca yağının en iyi kalite olduğundan emin olunuz.

2-)Ürtiker

Bebekte karınca yağına karşı ciddi reaksiyonlar gelişebilir. Bu durumun sonucunda ürtiker gözlenebilir. Ürtiker, derinin pul pul dökülmesi halinde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Hatta bu durum kronik bir hal alabilir. Bu sebeple anne ve babalar çok dikkatli olmalıdır.

Ürtiker kronik bir hal alırsa kişinin sürekli olarak antihistamin kullanması ve alerji kaynağını baskılaması gerekmektedir. Bu durum ileriki evrelerde kişinin karaciğer ve böbreğinin gereksiz yere yıpranmasına neden olmaktadır.

3-)Kaşıntı ve Pişik

Uygulanan karınca yağının kalitesine bağlı olarak aynı zamanda uygulanan yağın içerisindeki maddelere bağlı olarak bebekte kaşıntı ve pişik oluşabilir. Kaşıntı kronik bir hal alabilir. Böyle bir durumda uygulamaya derhal son verilmeli, uzman bir hekime gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ