Yeni Doğan Bebek Niye Hıçkırır?

Yeni Doğan Bebek Niye Hıçkırır?

Yeni doğan bebeklerde görülen hıçkırık sıklıkla karşımıza çıkan bir semptomdur. Bu sağlık sorunundan ziyade farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmakta olan bir durumdur. Bu duruma neden olan birçok farklı etken olduğu bilinmektedir. En doğru tanı için ebeveynlerin bebeklerini doktora götürmesi gerekmektedir. Doktorun bebek üzerinde yapacağı muayene ve test sonuçlarına bağlı olarak bebeklerde hıçkırığın nedeni ortaya çıkartılacak ve tedaviye başlanacaktır.

Ebeveynlerin yeni doğan bebekler konusunda çok hassas davranması gereklidir. Bebekler bu dönemde çok hassas ve dış tehlikelere göre açık olacaktır. Bunun için hıçkırık vb. durumların uzun sürmesi halinde de hassas davranılmalı ve bebeklerin sağlığı için sık sık doktora gidilmelidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık görülmesinin birçok farklı sebebi bulunabilir. Bu durum bebeklerin sindirim sistemleri ve tükettikleri besinler ile yakından ilgilidir. Yeni doğan bir bebekte görülen hıçkırığın en büyük nedeni bebeğin anne sütünden etkilenmesidir.

Bu dönem bebeklerin ana besin kaynağı anne sütüdür ve bazı anne sütleri bebeklerde yan etkiye neden olmaktadır. Bebeklerin anne sütü nedeni ile hıçkırığa tutulması durumu genellikle geçici bir süreç kapsamında görülmektedir.

Yeni doğan bebeklerde görülen hıçkırığın diğer bir sebebi de sindirim sisteminin işlevsizliğinden kaynaklıdır. Bu dönemde bebeklerin sindirim sistemi çok hassastır ve tüketilen en küçük şey bile bebeklerin sindirim sisteminde olumsuz bir etkiye neden olabilmektedir. Tüm bu etkenler bebeğin hıçkırığına da neden olacağı için ebeveynlerin doktor kontrolünde bebeğin besin düzenini değiştirmesi tavsiye edilmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırığın Nedeni Nedir?

Hıçkırık çoğu kişide görülen bir semptomdur. Çoğunlukla nedensiz bir biçimde ortaya çıkan hıçkırık sorunu hem bebeklerde hem çocuklarda hem de yetişkin insanlarda görülen bir semptomdur. Genellikle ciddi bir sorun olmayan ve geçici olan hıçkırık kısa süreli rahatsızlık dışında zararı olmayan bir sağlık sorunudur.

Yeni doğan bazı bebeklerde de hıçkırık sorunu görülebilir. Bu durumun yanı sıra yeni doğan bebeklerde hapşırma, gaz çıkaramama, kusma gibi sorunlar da sıklıkla görülebilir. Bu durum bebeklerin dünyaya uyum sağlama sürecinde ortaya çıkan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bebeklerin gelişimi ile birlikte bu sorunlarda azalma meydana gelecektir. Kısa süreli hıçkırıklarda da aynı durum söz konusudur. Ebeveynlerin bu durumda endişeye kapılmaması gereklidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni doğan bebeklerde görülen hıçkırık tedavisi için doktor kontrolü gereklidir. Doktorun önerileri doğrultusunda yeni doğan bebeklerde görülen hıçkırık sorunları ortadan kaybolacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ