Yumurtalıkların Alınması

Yumurtalıkların Alınması

Kadınların yumurtalıklarından bir veya her ikisinin alınması durumudur. Yumurtalıklar karın bölgesinin altında bulunur ve adet döngüsünü çeviren hormonlar ile yumurtaları barındırır. Çoğunlukla menopoza girmiş kadınlarda uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Yumurtalıkların alınması işlemi genellikle yanındaki fallop tüplerinin de alınmasıyla yapılır. Eğer işlem iki yumurtalığın da alınmasını kapsıyorsa, iki taraflı oofrektomi; tek taraflı ise tek taraflı oofrektomi olarak adlandırılır.

Yumurtalıkların Alınmasının Nedenleri Nelerdir?

Yumurtalık, fallop tüpleri ve ya rahim içinde kist, kitle ve tümör gibi durumların olması yumurtalıkların alınmasının en önemli nedenlerindendir. Yumurtalık kanseri, yumurtalığın dönmesi, rahim içi zarın dışarı sarkması gibi birçok önemli etken vardır. Özellikle meme veya rahim kanseri riski yüksek olanlarda bu riski azaltmak için de yapılır. Bazı durumlarda yumurtalıkların alınması gerekmeyebilir.

Yumurtalık Alınma Ameliyatı Nasıldır? Riskleri Nelerdir?

Oofrektomi ameliyatından önce ön bir hazırlık gerekebilir. Ameliyat öncesi gıda ve sıvı alımını kesmek, sindirim sisteminin arındırılıp bir solüsyon ile temizlenmesi, bazı ilaçların alımını kesmek gibi. Kişi kendi hazırlıklarını da yapmalıdır. Çünkü bu tip ameliyatlardan sonra birkaç gün hastanede yatış gerçekleşebilir. Açık oofrektomi denilen ameliyat şekli ile olursa büyük bir kesikle cerrahi müdahale yapılır.

Veyahut da çoklu kesikler atarak o bölgeye ulaşır. Buna laparoskopik ameliyat da denir. Kamerayı bu kesiklerden sokarak monitör yardımı ve özel teçhizatlar ile ameliyatı gerçekleştirir. Bazı karmaşık durumlarda bu duruma ek olarak robot da kullanılmıştır. Ameliyatlar sonrasında sağlıklı hale dönmek biraz vakit alabilir ama laparoskopik ameliyatta bu iyileşme daha çabuk görülmüştür.

Risklerine gelecek olursak; aslında oofrektomi kanama, enfeksiyon tümör, sıvı toplanması gibi komplikasyon risklerini taşıyanlar için güvenli bir işlemdir. Genel olarak ameliyat fikrinden korkulsa da daha ileri düzeyde hastalık ve sıkıntı olmaması açısından önem arz etmektedir. Lakin şöyle bir durum da vardır ki iki yumurtalığı alınan kadın erken menopoza girme riskiyle karşı karşıya gelmektedir.

Menopozun ise kendince bazı sıkıntıları olacağı için kişide bazı psikolojik değişmelere de sebep olabilir. Bu sıkıntılar sıcaklık basması, kaygı ve depresyonda bir artış, cinsel istek azlığı gibi şeylerdir. Ama unutulmamalıdır ki oofrektomi olmayan kadınlarda da ileriki yaşlarda menopoz görülecektir. Bu tarz komplikasyonları düşürmek isteyenler hormon takviyesi tedavisi de kullanırlar ama bunun kesinlikle doktor kontrolü ile olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ