Yürürken ve Koşarken Bacaklarda Kaşıntı

Yürürken ve Koşarken Bacaklarda Kaşıntı

Tıp dilinde pruritus olarak adlandırılan kaşıntının pek çok sebebi olabilir ve bu durum yürürken ya da koşarken ortaya çıkabilir. Ciddi anlamda rahatsız edici boyutlara da ulaşabilen kaşıntı, günlük hayatta olumsuz bir durum halini alabilmektedir.

Cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen kaşıntı sorunu genellikle alerjiyi tetikleyen bir madde ile temas edilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Kaşıntı problemi pek çok nedene bağlı olabilir. Bacak bölgesinde kaşıntının nedenleri genellikle aşırı terleme ve cilt kuruluğu olarak ifade edilebilir.

Bacaklarda Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

  • Aşırı Terleme: Fiziksel aktiviteler sonrasında bölgenin terlemesi cilt gözeneklerini kapatarak, bölgenin kaşınmasına neden olabilir.
  • Alerjik Durum: Söz konusu şikayetlerin nedenleri arasında olabilir. Alerjik madde ile karşılaşma ya da temas etme durumu kaşıntıya yol açabilir. Bu alerjik maddeler, kişinin üzerindeki kıyafetler, giyilen çorap, pantolon gibi kıyafetlerin kumaşları ya da farklı bir sebepten olabilir. Bu durumda alerjen durumun ortaya çıkmasında etkili olan şeye maruz kalınması engellenmelidir.
  • Alerji: Kaşıntı, döküntü ve kızarıklığın eşlik ettiği durumda ortaya çıkar.
  • Bakteriler ve Mantarlar: Bölgenin ıslak veya nemli olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Sürekli hale gelebilir. Bu nedenle kaşınmalara karşı kuruluk ve temizlik önemlidir.
  • Stres Kaynaklı: Sıkça karşılaşılan diğer durum ise strese bağlı kaşıntılardır. Bu durumda stresin kaynağı araştırılarak ortadan kaldırılmalıdır.
  • Diğer neden ise yürürken ya da koşarken toplardamarın kalbe kan pompalaması sırasında oluşan karıncalanma ve kaşınma hissiyatıdır.

Bacaklarda Kaşıntının Tedavisi

  • Bacaklarda ortaya çıkan kaşıntının temel nedeni, alerjik bir reaksiyon olabilir. Bu gibi bir durumda, alerjiye neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekir. Bunun için de sağlık kuruluşlarında detaylı alerji testleri yaptırılabilir. Bu tip kaşıntıya yol açan alerjik durumlar genel olarak tercih edilen kıyafetlerin malzemesi ile ilgilidir. Polyester ya da naylon karışımına sahip olan kıyafetlerin cilde teması ile kaşıntı oluşması muhtemeldir.
  • Yürüme ve koşma esnasında vücudun haddinden fazla gayret sarf etmesi ve buna bağlı olarak ter bezlerinin çalışması durumunda da kaşıntı oluşabilir. Bu gibi bir durumda terlemenin engellenmesi pek de mümkün olmadığından özellikle fiziksel spor aktivitelerinde, yürüyüş ya da koşu sonrasında ılık bir duş almak işe yarayabilir.
  • Vitamin eksikliği ya da cilt rahatsızlıkları da bacakların çeşitli bölümlerinde kaşıntıya yol açabilmektedir. Bu nedenle beslenme düzeni, dengeli bir içeriğe sahip olmalıdır. Aynı zamanda gerekli hallerde vitamin takviyesi alınabilir. Kaşıntı kuru cildin kumaşla temasından kaynaklı ise, çözüm için duş sonrası banyo kremleri tüm vücuda uygulanarak geçici bir çözüm sağlanabilir. Ancak cilt kuruluğu durumunda vücuda bol bol su depolamak gerektiği unutulmamalıdır.

Eğer bacaklarda kaşıntı ile birlikte döküntü, kızarıklık ve deride pullanma gibi daha başka şikayetler de mevcutsa mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ