Yürüyüş Yaparken El Şişkinliği

Yürüyüş Yaparken El Şişkinliği

Yürüyüş yaparken olan el şişkinliği genellikle dolaşım problemleriyle alakalıdır. Kalp tarafından pompalanan kan, damarları kat ederek tüm vücudu dolaşır ve kalbe geri döner. Yürürken bacaklarda bulunan kaslar damarların sıkılmasına neden olur. Eğer yürürken ellerinizi sallamadan yürürseniz kan ellerinizde birikip şişer. Ayrıca aşağı sarkıtılıp hareket ettirilmeyen elde yer çekimi etkisi de kanın ellerde kalmasına yol açar.

Yürüyüş Yaparken El Şişkinliği Nedenleri Nelerdir?

Parmaklarda meydana gelen gerginlik ve şişlik olarak tanımlanabilen bu durumun birçok nedeni vardır.

  • Zayıf kan dolaşımı: Yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncı nedeniyle kalpten çıkan kan daha yüksek basınçla kalpten çıkar. Vücudu hızlı şekilde dolaşan kan daha kısa sürede kalbe geri döner. Vücudun uç noktalarındaki bu yüksek yoğunluk nedeniyle vücudun uç noktalarında basınç farkı kaynaklı uyuşma hissi, üşüme ve parmaklarda şişlik görülür.
  • Obezite: Normalden fazla kiloya sahip olmak lenf sistemi drenajında değişikliklere neden olur. Bunun sonucunda el ve ayaklarda ödem birikimine neden olur.
  • Karpal tünel sendromu: Medyan sinirin geçtiği bölgeye basınç yapıldığı için ödem birikimi normaldir. Bunun sonucunda ellerde his kaybı, üşüme ve el parmaklarında şişkinlik görülür.
  • Alerji: Alerjik kişilerde alerjik maddeye karşı vücuttan kana histamin salgılanır. Histamin artışı ellerde sıvı birikimi kaynaklı şişliklere neden olur.
  • Enfeksiyon: Mikropların vücuttaki açıklıklardan vücuda girerek zarar vermesi sonucu enfeksiyon oluşur. Bazı durumlarda ellerde meydana gelen kesik, çizik, kabuksuz yaralardan mikroplar içeri girerek enfeksiyon oluşumuna neden olabilirler. Yaranın olduğu parmak enfeksiyon kapmışsa şişmeye başlar ve kişi acı duyar.
  • Romatoid Artrit (romatizma): Romatizmal hastalıkların sık görüldüğü bir yaş aralığı yoktur. Özellikle sabahları oluşan şişlikler ve kızarıklıklar görülür. Sabahları bu kişi için acı vericidir. Bunun nedeni sabahları parmakların sert ve kaskatı kesilmesidir. Kişi parmaklarını hareket ettirmekte güçlük çeker.

El Şişkinliği Tedavi Yöntemleri

Vücudun herhangi bir yerinde şişkinlik oluşuyorsa o bölgede bir inflamasyon vardır demektir. Eğer sabahları elleriniz şişiyorsa parmağınızda bulunan yüzükleri çıkarmanız yararınıza olacaktır. Bu önlemin haricinde uygulanabilecek tedaviler ise şöyle sıralanabilir. Eğer alerji kaynaklı bir şişkinlik söz konusuysa, yani kişi alerjen bir maddeyle etkileşime geçtiyse antihistaminik alarak bu durumu tedavi edebilir.

El şişliklerinin nedeni fazla sodyum alımı kaynaklı su tutulumu ise kişinin tuz tüketimini kısıtlaması gerekmektedir. Ödem kaynaklı el şişmelerinde ise doğal diüretiklere (idrar söktürücülere) başvurmak çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Doğal diüretik olan maydanoza sofranızda, yemeklerinizde yer açabilirsiniz. Daha detaylı ve kesin tedavi yöntemleri içinse muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ