Yutkunurken Dil Kökünde Ağrı

  • 05 Temmuz 2017
  • 17.176 kez görüntülendi.
Yutkunurken Dil Kökünde Ağrı

Dil yemek yeme esnasında, yutkunma esnasında içerisinde bulunan çizgili kaslar sayesinde kasılma hareketini gerçekleştirerek yardımcı olur. Ve bu fizyolojik ihtiyaçların giderilmesi ile konuşmanın gerçekleşmesinde yardımcı olan bir organdır. Dilin üzerinde papillalar bulunur. Bu papillalar yardımı ile kişi yediği ya da içtiği bir şeyin tadını alabilir.

Dil üzerinde konumlanmış olan bu papillalar kimi yerde acının kimi yerde tatlı ve ekşinin hissedilmesini sağlarlar. Bu yapıların darbe kaynaklı, sürtünme kaynaklı, kimyasal bir madde kaynaklı ya da çok sıcak çok acı besinlerin tüketilmesi ile zarar görmesi durumunda tat alma duyusunda bozulmalar gözlenir. Bazen bu durum sadece tat alamamakla değil aynı zamanda dilde hissedilen acı ve ağrı ile de kendisini gösterir. Dil kökünde oluşan bazı ağrıların sebebi o bölgedeki papillaların zarar görmesinden kaynaklanabilir.

Dil Kökünde Ağrı Neden Olur?

  • Genellikle dil üzerinde papilla hasarı nedeni ile olur.
  • Dilde oluşan iltihabi bir hastalıktan kaynaklı olarak gözlenebilir. Dilde olması şart değil bazen ağız içi enfeksiyonları ya da dişlerde oluşan bir hastalık, diş eti hastalıkları da dilde enfeksiyon oluşumuna yol açabilir.
  • Alınan sert bir darbe, kesi ya da yırtılma kaynaklı olabilir.
  • Vitamin eksikliği nedeni ile, özellikle B vitamini eksikliği nedeni ile dil kökünde ağrı gözlenebilir.
  • Ağız kuruluğu olan kimselerde ağız içi yaralanmalar ve ağızda oluşan hasarlar daha fazla gözlenir.
  • Tükürük bezinin çalışma bozuklukları ile görülen hastalıkların belirtisi olarak kendisini gösterebilir.
  • Kullanılan bazı ilaçların, özellikle ağız kuruluğu yapan ilaçların yan etkisi olarak gözlenebilir.

Dil kökü ağrılarının en fazla hissedildiği anlar yemek yeme esnası, sıvı tüketme esnasında olur. Kişinin yutkunurken hissettiği bu ağrı için mutlaka uzman hekime gitmesi tavsiye edilir. Ancak hastalığın tanısı koyulduktan sonra tedavi sürecine geçilebilir.

Dil Kökü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Öncelikli olarak dildeki ağrı enfeksiyondan kaynaklı ise kişinin ağız içi bakımına özen göstermesi tavsiye edilir. Diş sağlığına, temizliğine ve ağız içi sağlığına, temizliğine dikkat etmesi gerekir. Bunun yanında diş sağlığı için ağız içerisini oldukça ıslak, nemli tutması gerekir. Ağız kuruluğunda da kaynaklanabileceği için bol bol su içilmesi gerekir. Vitamin eksikliğinin giderilmesi ve gerekirse doktor tavsiyesi ile vitamin takviyesi alınmalıdır. Kişinin sigara ya da madde bağımlılığı var ise bu durum dil kökünde ağrıya sebep olur. Bu nedenle sigara ve dumanlı maddelerin kullanımından kaçınılması tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ