Yüz Şişmesi

Yüz Şişmesi

Yüz bölgesinde şişlik bir çok rahatsızlığın habercisi niteliğinde olabilmektedir. Yüz şişmesi tek başına bir rahatsızlık bulgusu değildir, doğru tanı için beraberinde görülen diğer semptomların detaylı izlenmesi gerekmektedir. Şişlik ile birlikte yüzde ağrı, yüzün bir bölümünün kızarması, yutkunma zorluğu gibi başka belirtilerle görülebilir. Şayet yüzde şişlikle birlikte nefes alıp vermede zorluk yaşanıyorsa, bir an önce uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Şikayetle birlikte görülen belirtiler birlikte değerlendirilerek tanı koyulur. Yüzde şişlik daha çok travma etkenlerinden kaynaklı olsa da altında yatan bir çok sebep olabilir.

Yüz Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Yüz bölgesi vücudun açık ve sürekli olarak dış ortamla temas halinde olan kısmı olduğundan travmalara oldukça müsaittir. Yüze sert bir darbe veya hasar alınması, yüzde yanık oluşması gibi çeşitli durumlar yüz şişmesi şikayetine sebebiyet verebilmektedir.

Alerjik Durumlar

Vücudun çeşitli etkenlere karşı gösterdiği tepki olarak bilinen alerji, yüz şişmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Tüketilen gıdalardan, polen alerjisinden yüzde şişlik görülebilir. Özellikle kadınlarda kullanılan kozmetik ürünlerinden ötürü alerji baş gösterebilmekte, yüzde şişlik gibi şikayetlere sık rastlanmaktadır. Kullanılan ilaçlar veya böcek ısırığı gibi durumlar da alerjiye yol açabilmektedir.

Vücudun Susuz Kalması

Vücudun uzun süre susuz kalması durumunda el, ayak ve yüzde şişlik meydana gelebilmektedir. Uzun süre sıvı tüketilmediğinde su ihtiyacı, vücuttaki diğer dokulardan karşılanmaya başlar. Bunun sonucunda da vücutta şişlikler belirebilir. Olası şişlik sorununu önlemek ve sağlıklı yaşam adına gün içinde yeterli miktarda su tüketilmesinde yarar vardır.

Hormonal Dengesizlikler

Yüz şişmesinin en yaygın nedenlerinden biri; vücuttaki hormonal dengesizliklerdir. Özellikle tiroit yetmezliği rahatsızlığı olanlarda bu şikayete sık rastlanır. Tıp dilinde hipotiroidi olarak bilinen bu rahatsızlık, tiroid bezinin az çalışması olarak tanımlanmaktadır. Yorgunluk, halsizlik, ciltte ve saçta kuruluk  tiroid yetmezliği belirtileri arasındadır.

Sağlıksız ve Dengesiz Beslenme Programları

Gün içinde dengesiz ve sağlıksız beslenme öğünlerinin takibi, yüzde şişlik sorununa yol açabilmektedir. Özellikle C vitamini eksikliğinde daha çok görülür. Bu nedenden oluşan şişlikler genellikle kısa süreli ve geçicidir. Sağlıklı ve uzun yaşam için doğru-dengeli beslenme programlarının uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Yüz şişmesi alerjik durumlar gibi basit nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi hormonal sorunlar başta olmak üzere daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Şikayetin altında yatan nedeninin doğru tanısı ve tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ