Yüzde ve Bacaklarda Aşırı Şişlik

Yüzde ve Bacaklarda Aşırı Şişlik

Yüzde ve bacaklarda aşırı şişlik ödem nedeniyle vücutta gözlenen semptomlar arasında yer almaktadır. Vücudun aşırı ödem yapması halinde vücudun çeşitli bölgelerinde şişlikler meydana gelebilmektedir. Genellikle zararsız olarak görülen bu şişlikler kalıcı bir etki bırakmaz ve kısa süre içinde geçer. Şişliklerin başka semptomlar ile birlikte ortaya çıkması, uzun süre geçmemesi durumunda hastalığın başka ciddi durumlara işaret edebileceği unutulmamalı ve uzman bir doktora gidilmesi önerilmektedir.

Yüz ve Bacaklarda Görülen Şişliğin Nedenleri Nelerdir?

 • Yüz ve bacaklarda meydana gelen şişliklerin farklı sebepleri olabilmektedir Yüz şişliklerinin sebepleri arasında yağ bezeleri, travmalar, ağız içi enfeksiyonları yer almaktadır.
 • Bacaklarda ve yüz bölgesinde enfeksiyon oluşması da aynı bölgelerde şişlik oluşmasına neden olabilmektedir. Enfeksiyon bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.
 • Yüz ve bacaklarda görülen şişliklerin diğer bir nedeni ise ödem oluşmasıdır. Ödemler şeker, tansiyon ve çeşitli kalp rahatsızlıkları nedeniyle ortaya çıkabilen şişliklere verilen bir isimdir. Bunun için ilaç kullanımının düzenli yapılması etkili olacaktır.
 • Yüz ve bacaklarda şişliklerin oluşmasında damar yetersizliği de etkilidir. Toplardamarın kanı yeterince pompalayamaması durumunda kan vücudun belli bölgelerinde toplanır ve bu durum da bu bölgelerde şişlik oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Şişliklerin oluşmasının diğer bir sebebi de yaşanan travmalardır. Kişinin geçirdiği ciddi bir trafik kazası, düşme vb. kazalar vücudun belirli bölgelerinde şişlikler meydana getirmektedir. Bu gibi durumlarda şişliğin yanı sıra morarma, ağrı gibi belirtiler de ortaya çıkmaktadır.
 • Bacak bölgesinde meydana gelen kırık, çıkık gibi durumlar da bölge üzerinde şişlik oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Aşırı sıvı tüketimi yapmak da yüz bölgesinde şişliklere neden olmaktadır. Özellikle gazlı içeceklerin fazla tüketilmesi yüzün belirli bölgelerinin şişmesine neden olmaktadır.
 • Yetersiz beslenme yüz, bacak ve vücudun çeşitli bölgelerinde şişlikler meydana getirmektedir.

Yüz ve Bacaklarda Görülen Şişlik Nasıl Tedavi Edilir?

 • Yüz ve bacaklarda meydana gelen şişlikleri tedavi edebilmek için öncelikle hastalığın tanısı yapılmalıdır.
 • Şişliklerin enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkması durumunda kişinin doktorun önerdiği reçeteli ilaçları düzenli bir biçimde kullanması gerekmektedir. Şişlikler kısa süre içinde normale dönecektir.
 • Yüz ve bacaklarda görülen şişliklerin çeşitli kronik rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkması durumunda ise uygun görülen tedavi yöntemine göre hareket edilmesi gerekmektedir.
 • Şişliklerin ortadan kalkması için kişinin yaşam tarzında düzenlemeler yapması gerekmektedir. Sağlıklı ve yeterli beslenme, gazlı içeceklerden uzak durmak bu yaşam tarzının belli başlı ögeleri arasında yer almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ