Yüzde ve Vücutta Şişme

Yüzde ve Vücutta Şişme

Vücudun herhangi bir yerinde gözlenebilen şişlik oluşumuna, yüz bölgesinde de rastlanabilmektedir. Genellikle vücutta el, ayak ve yüz bölgesinde şişlik görülür. Yüzde farkedilen şişme, kişinin endişeye ve paniğe kapılmasına neden olur. Buna bağlı olarak kişi kendini estetik açıdan kötü hissedebilir. Yalnızca estetik kaygı değil, yüzdeki şişlik pek çok ciddi sağlık rahatsızlığının işaretçisi de olabileceğinden mutlaka araştırılması gereken bir konudur. Yüzde ve vücudun başka bölgelerinde gözlenen şişliklerin altında yatan pek çok neden olabilir.

Yüzde Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Oluşan şişlik çok ağır sonuçlar doğurabileceği gibi hafif şekilde de seyredebilir. Şişliğin kişinin yutkunmasını, nefes almasını engelleyici derecede olması ciddi bir durum olduğunu gösteriyor olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çok az şişlik ve beraberinde hafif kızarıklık gibi hafif seyreden bulgular varsa endişelenecek bir şey yoktur. Fakat kısa süre içinde düzelmezse, mutlaka doktora gidilmelidir.

Şişliğin tespiti aşamasında şişen bölgede döküntü, kızarıklık gibi daha başka anormalliklerin gerçekleşip gerçekleşmediği önem taşımaktadır.

Vücudun Uzun Süre Susuz Kalması

Gün içinde uzun süre susuz kalmak vücutta şişlik oluşumuna neden olabilir. Belin arka bölgesinde yer alan böbrekler; yeterinci sıvı alımı olmadığında sıvı emilimini arttırarak vücutta şişliğe sebep olabilir. Uzun süreli susuzluk pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarır cinsten olduğundan, gün içinde bol bol sıvı alınmalıdır.

Hamilelik

Hormonal değişimin görüldüğü gebelik evresinde, anne adayının vücudunda şişlikler gözlenebilir. El, ayak ve yüzde rastlanabilir.

Sağlıksız ve Dengesiz Beslenme Programları

Hazır gıdalar, bol yağ içeren gıda ürünlerinin tüketimi sıvı kaybına yol açabilir. Yani sağlıksız gıdaların tüketilmesi, dolaylı yoldan vücutta şişlik oluşumuna yardımcı olmuş olur. Bunların yanı sıra çok fazla çay ve kahve içenlerde de sıvı kaybı fazla olacağından yüzde şişlik şikayetine rastlanabilmektedir. Hem uzun ve sağlıklı yaşam hem de olası şişlik sorunlarını önlemek adına sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Tiroid Yetmezliği

Tiroid bezinin yeterli oranda salınım yapamaması durumu yani tiroid yetmezliği, yüzde şişlik gibi farklı bulgularla kendini gösterebilir. Tıp literatüründe hipotiroidi şeklinde tanımlanır. Tek başına rahatsızlık göstergesi olarak kabul edilemez, diğer sorunların detaylı izlenmesi gerekir. Cilt kuruluğu, kabızlık diğer belirtileri arasındadır.

Alerjik Durumlar

Vücudun savunma mekanizması yapısı olan bağışıklık sisteminin bir takım yabancı maddelere karşı gösterdiği tepki, alerjik durum olarak bilinir. Alerjiye yol açıcı etkenler, herkes için farklı olabilse de sonuçlar aşağı yukarı aynı olmaktadır. Yenilen yiyecekler, giyilen kumaşın cinsi, kullanılan kozmetik ürünleri, polen gibi pek çok etken alerjinin nedeni olabilir. Alerjinin sonucu olarak kişide yüzde-el ve ayakta şişlik, kızarıklık, kaşıntı gözlenebilir. Bu nedenden kaynaklı bu tarz şikayetler, alerjiye yol açan maddeden uzaklaşılmasıyla genelde kendiliğinden geçer.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi aşamasında alınan ilaçların etkisi olarak vücutta şişlik oluşabilir. Diyabet ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçların etkisi olarak gözlenebilmektedir. Doktora gidildiğinde, alınan ilaçlar hakkında uzmana bilgi verilmesi teşhis aşamasında etkili olacaktır.

Diğer Nedenler

  • Böbrek hastalıkları: Böbrek yetmezliği olan kişilerde görülebilmektedir.
  • Aşırı kilo veya obezite,
  • Böcek ısırığı,
  • Gebelik(hormonal değişimler)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ