Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Ciltteki gözeneklerin ölü hücreler tarafından ya da yağ hücrelerinden ötürü tıkanması sonucunda sivilceler meydana gelir. Genellikle ergenlik çağının kabusu olarak bilinen sivilceler, bu evre dışında da çeşitli faktörlerden oluşabilmektedir.

Ciltte yer alan yağ bezleri; cilde kayganlık veren sebum adında yağ üretimi yaparlar. Sebumun fazla miktarda üretilmesi durumunda sivilce problemi baş gösterebilmektedir. Genellikle ergenlik döneminde yağ bezleri daha çok çalıştıklarından bu soruna sık rastlanmaktadır.

Sivilce Neden Çıkar?

Gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte bakterilerin burada çoğalması olarak ifade edilen sivilce oluşumlarının pek çok nedeni olabilmektedir.

Hormonal Değişimler

Hormonal değişimlere en bariz örnek; ergenlik dönemidir. Bu süreçte vücuttaki hormon salınımlarındaki değişim, fazla miktarda sebum üretimini tetikleyerek sivilcelerin çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

Beslenme Programları

Düzensiz ve sağlıksız beslenme, sivilcenin nedenleri arasında sayılmaktadır. Sürekli yağlı, fast-food yiyeceklerin tüketimi sivilce şikayetini doğurabilmektedir. Bu yüzden hem sağlık hem de oluşabilecek sivilce sorununu önlemek adına sağlıklı ve dengeli beslenme programlarının izlenmesinde fayda vardır.

Kullanılan İlaçlar

Kimi zaman tedavi amaçlı kullanılan ilaçların yan etkisi olarak sivilce oluşumu gözlenebilmektedir. Özellikle yüksek dozda B12 vitamini, lityum içeren ilaçların kullanımına bağlı olarak sık meydana gelmektedir. Sivilce şikayetiyle ilgili uzmana gidildiğinde, hali hazırda kullanılan ilaçların belirtilmesi problemin altında yatan nedenin belirlenmesinde faydalı olacaktır.

Sivilce İzlerini Geçirmek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Daha çok yüz bölgesinde baş gösteren sivilceler, kişinin kendini rahatsız hissetmesine ve kendini beğenmemesine neden olabilmektedir. Sivilceden kurtulmak için halk arasında yapılan en büyük yanlış; sivilcenin sıkılmasıdır. Sivilceyi sıkmak, bilinenin aksine bakteri oluşumunu arttırarak cildin daha fazla tahriş olmasına neden olmaktadır. Her şeye rağmen sivilce sıkılıyorsa, ellerin hijyenik ve steril olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Sivilce izlerinden kurtulmak için evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir takım yöntemler aşağıda belirtilmiştir.

Bal Sürün

bal sürün

Balın cilt açısından doğal kozmetik ürünü olduğunu söylemek yanlış değildir. Geceleri yatmadan sivilce izinin üstüne bir miktar bal sürün ve sabah uyanır uyanmaz ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi bir kaç defa uygulamak, sivilce izlerinin geçmesinde etkili olmaktadır.

Limon Suyu

limon-suyu

İlk olarak limonu iyice sıkınız ardından ise limon suyunu pamuk parçasına damlatın. Pamuk parçasını sivilce izinizin olduğu bölgeye sürerek iyice yedirin. Bu yöntemi gün içinde bir kaç kez uygulayarak tekrar etmek etkili olacaktır. Limon, hassas cildiniz varsa tahrişe sebebiyet verebileceğinden başka yöntemleri uygulamanız tavsiye edilir.

Zeytinyağı Uygulayın

zeytinyağı

Cildi nemlendirici ve yumuşatıcı etkisiyle bilinen zeytinyağı, sivilce izlerinin geçmesinde de kullanılan bir yöntemdir. Pamuğa bir miktar zeytinyağı damlatın ve sivilce izlerinize doğru uygulayın. Bir süre yağın emilmesini bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

NOT: Yukarıda bahsedilen doğal ürünlerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa, cildinize uygulamanız tavsiye edilmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ