Yüzdeki Yaralar ve Lekeler

  • 20 Aralık 2017
  • 3.177 kez görüntülendi.
Yüzdeki Yaralar ve Lekeler

Yüzde çıkan sivilceler, yüz çevresine darbe alınması, geçirilen hastalıklar, yanıklar ve benzeri durumlar yüzde yaraya ve yaraların geçmemesi halinde lekelere sebep olur. Özellikle kadınların muzdarip olduğu bu konu kişileri birçok tedavi yöntemine itmektedir. Sadece tıbbi yollarla değil, bilinçsiz krem kullanımı ve dermatolojik müdahalelere başvuran kadınlar bazen kötü sonuçlarla karşılaşabilirler. Bu yüzden yüzdeki yaralar ve lekeler için evde veya tıbbi olmayan yerlerde çözüm aramak yerine öncelikli olarak doktor kontrolüne başvurulması gerekir. Kişinin en hassas olduğu bölge olan yüz çevresi herkes için kıymetlidir.

Yüzde Yara ve Leke Neden Oluşur?

1-)Cilt Kanseri

Güneş ışınlarının cilde gün geçtikçe zarar vermesiyle birlikte teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak kozmetik sektöründe birçok çeşit ve uygun fiyatlı yüz ürünlerinin artması cilt kanserinin fazla görülmesine neden olmuştur. Bunun yanı sıra kanserojen maddelerle çalışan işçilerde de görülmektedir. Özellikle açık tenli ve sarışın kişilerde cilt kanserine daha çok rastlanır. Cildin ışınlara daha kolay maruz kalması sebebiyle böyle bir oran görülür. Bunun yanında vücutta bulunan benlerin bir müddet sonra kötü huylu olması ve büyümesi de sebep olabilir.

2-)Yaşlanma

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yüzdeki ve vücuttaki hücreleri canlı tutan etmenler azalmaya başlar. Bununla birlikte ciltte kırışıklık, solukluk ve bazı kahverengi lekeler görülebilir.

3-)Hamilelik

Hamilelikte hormonların değişime uğraması vücutta farklılıkların görünmesine sebep olabilir. Bunlardan bir tanesi de yüzde lekeler oluşmasıdır. Hamilelikten sonra genellikle geçen lekelerin kalması halinde doktor kontrolüne başvurulması gerekir.

4-)Güneş Işınları

Özellikle yaz aylarında güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmak ciltte lekelere sebep olabilir. Bu durum aynı zamanda yüzün erken yaşlanmasına ve alerji olmasına da neden olabilir. Bu yüzden özellikle açık tenli bireylerin yazın hatta ilk ve son baharda güneş kremi kullanması gerekir.

5-)Kullanılan İlaçlar

Herhangi bir hastalık için kullanılan bazı ilaçlar yüzde yara ve lekelenmeye sebep olabilir

6-)Stres

Vücuda çok kötü etkileri olan stres yüzde veya vücudun herhangi bir bölgesinde yara ve lekelenmeye sebep olabilir.

Yüzde Çıkan Yara ve Lekelerin Tedavi Yöntemleri

Öncelikli olarak yara ve lekelerin neden kaynaklandığı bulunmalıdır. Bu sürecin doktor kontrolünde gerçekleşmesi çok önemlidir. Uzman doktorun koyacağı teşhis sonrası onun önerileri doğrultusunda tedavi süreci başlar. Birçok bitkisel tedavi yöntemi de bulunsa kullanılmaması gerekir. Yüzde nasıl bir etki yapacağı kestirilemediği için öncelikli olarak tıbbi çözümler kullanılmalıdır. Ardından doktorun önerisi olursa diğer seçenekler değerlendirilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ