Yüzüm Şiş Uyandım

  • 29 Aralık 2017
  • 2.722 kez görüntülendi.
Yüzüm Şiş Uyandım

“Yüzüm şiş uyandım” şikayeti ile uzmanlara başvuran çok sayıda insan vardır. Sabahları ilk uyanma esnasında yüzün ve gözlerin şiş olması normaldir. Özellikle çok fazla uyuyan kişilerde bu şişlik genellikle yüksek miktarda görülür. Bunun yanı sıra sabahları uyandığında yüzünün normalden fazla şiştiğini gören kişilerin uzman bir doktora danışması gerekmektedir.

Sabahları yüz şişmesinin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Kadın ve erkek herkeste görülen bu şişlikler özellikle göz ve ağız çevresinde yoğun olarak görülmektedir. Ciddi bir sorun olmadığı bilinen yüz şişmelerinin ödem sebebiyle ya da başka bir hastalığın belirtisi olarak görülebileceği unutulmamalı ve çok sık tekrarlanması halinde uzman yardımı alınması gerekmektedir.

Yüz Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Çok Fazla Uyumak

Önemsiz bir sağlık sorunu olarak görülen yüz şişkinliği göz çevresinde yoğun olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk uyanma esnasında ortaya çıkan ve gün içinde normale dönen şişlikler için soğuk kompres yapmak çok gerekli değildir. Yüz şişmesinin en büyük sebebi çok uyumaktır. Normalin üstünde uyuyan ve çok yorgun olan kişiler de yüz şişkinlikleri sıklıkla görülebilir.

2-)Vücudun Su Toplaması

Bilinen sebepler dışında yüz şişmesinin farklı sebepleri de bulunmaktadır. Bu sebeplerden birisi de vücudun su toplamasıdır. Vücudun su toplaması fazla suyun tutulması anlamına gelmektedir ve özellikle göz çevresinde şişkinliklere neden olmaktadır. Aşırı tuzlu beslenen kişilerde sıklıkla görülen su toplamasını tedavi etmek için aşırı tuzu hayatımızdan çıkarmak etkili olacaktır. Beslenme düzeninin normale dönmesi ile birlikte sabah şişkinlikleri de ortadan kalkacaktır. Beslenme düzeninin yanı sıra regl dönemi, menopoz ve gebelik gibi dönemlerde de vücudun su topladığı unutulmamalıdır.

3-)Diğer Nedenler

Yüz şişmesinin diğer sebepleri arasında alerjik reaksiyonlar, iltihaplar ve geçirilen ameliyatlar da yer almaktadır. Bu sebepler geçicidir ve uzun süreli şişmelerde doktor muayenesi gereklidir.

Yüz Şişmesi Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Yüz şişmelerini tedavi etmek için birçok farklı yol vardır. Bunun için en çok tercih edilen yöntemler doğal yöntemler olmalıdır. Günde en az 2 litre su tüketmek yüz şişmelerini önleyen en etkili doğal yöntemlerden birisidir. Çok tuzlu besinlerden uzak durmak ve yüksek alkol tüketimi yapmamak vücudun su kaybı yapmasını önleyeceği için yüz şişmelerine de engel olacaktır.

Yüz şişkinliklerini önlemek için yapılacak diğer bir yöntem ise düzenli egzersiz yapmak olacaktır. Düzenli egzersiz yaparak kan dolaşımınızı düzenleyebilir, iltihap ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan yüz şişmelerini önleyebilirsiniz. Uyuma pozisyonunu değiştirmek ve ara dönemlerde soğuk kompres uygulaması yapmak da etkili birer yöntem olarak tercih edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. 170323 536730As I site possessor I believe the content material material here is really wonderful , regards for your efforts. 969521

  2. Duxzxb dedi ki:

    buy imitrex 25mg for sale – imitrex price order sumatriptan 50mg pill

BİR YORUM YAZ