Yüzümde Pürüzler Oluştu

  • 26 Eylül 2017
  • 6.661 kez görüntülendi.
Yüzümde Pürüzler Oluştu

Yüz bölgesinde baş gösteren pürüzler, estetik açıdan hoş görüntü sağlamadığından şikayet edilen bir durumdur. Yüzde meydana gelen pürüz veya pütürcüklerin pek çok nedeni olabilmektedir. Genel olarak sivilce ve siyah nokta oluşumlarından kaynaklansa da kimi zaman alerjik durumlardan ve cildin kimyasal maddeye maruz kalmasından dolayı da görülebilmektedir.

Yüzdeki pürüzlerin kesin ve kalıcı tedavisinde altında yatan neden etkili olduğundan, estetik açıdan kötü görünüme yol açan pürüzlerin tedavisi için muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yüzdeki Pütürcükler/Pürüzler Neden Olur?

1-)Sivilceler

Ölü deri hücrelerinin cilt gözeneklerini tıkamasıyla birlikte kırmızı-şişlik olarak tarif edilen sivilceler meydana gelir. Ergenlik döneminde salgılanan hormonlardan dolayı cilt altında çok fazla yağ üretimi olduğundan, bu süreçte sivilcelere daha sık rastlanmaktadır.

Ergenlik döneminin yanı sıra kullanılan ilaçlardan(doğum kontrol hapları), yağlı gıdaların fazla tüketilmesinden ve yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımından ötürü sivilcelerde artış gözlenebilmektedir.

Yüzde göze çarpan pürüzler, pütürcükler sivilce oluşumlarının göstergesi olabilir. Sağlıklı beslenerek, sivilcelere sıkmayarak ve yanlış kozmetik ürünleri kullanmayarak sivilcelerin artışını önleyebilir ve yüzdeki pürüz şikayetinden kurtulabilirsiniz.

2-)Siyah Noktalar

Siyah noktalar; çeşitli etkenlerden deri hücrelerimizin fazla miktarda melanin(deriye rengini veren pigment) üretmesi akabinde meydana gelmektedirler. Güneş ışığına çok fazla maruz kalmak, cildin çok fazla melanin üretmesi, deri bozuklukları(genelde yaşlılıkta görülür)  yüzde veya cildin başka bölgelerinde siyah nokta oluşumlarını tetikler.

Yüzde çıkan siyah noktalar ise bu bölgedeki pürüzlerin başlıca nedenlerinden biridir. Siyah noktaların tedavi edilmesi halinde pürüz sorunu da ortadan kalkmaktadır.

3-)Alerjik Durumlar

Vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi, çeşitli yabancı maddelere karşı tepki gösterir. Gösterdiği bu tepki/cevap, alerjik reaksiyon olarak ifade edilir. Tüketilen gıdalardan, kullanılan kozmetik ürünlerinden veya toz, polen gibi etkenlerden kaynaklı alerjik durum baş gösterebilir. Alerjiyi takiben kişinin yüzünde veya cildinin başka bölgesinde pürüzler oluşabilir.

Alerjiyi tetikleyici etken vücuttan uzaklaştırıldığında, bundan kaynaklı pürüz/pütürcük oluşumlarının da geçmesi beklenir.

4-)Yüzün Kimyasal Madde ile Temas Etmesi

Yüzümüz tüm gün dış ortamla temas halinde olduğundan, olası kaza ve hatalara oldukça açıktır. Yüze temas eden ağır kimyasal içerikli sıvılar(yanıcı kimyasal sıvılar), yüzde ciddi hasara ve pürüz oluşumlarına sebebiyet verebilmektedir. Böyle bir durumda derhal tıbbi destek alınmalı ve hemen sağlı kuruluşuna gidilmelidir.

Yüzdeki Pürüzler Nasıl Giderilir?

  • Siyah nokta ve sivilce oluşumunu önlemek, olası yüzdeki pürüz şikayetinin de önüne geçer. Yüzün sürekli temiz tutulması ve yüz bölgesine bakım uygulanması problemin doğmasının önüne geçer.
  • Alerjiyi tetikleyi maddelerden(alerjenlerden) uzak durulması, yüzde pürüz oluşumunu engelleyicidir.
  • Cildi sürekli temiz tutmak.
  • Sağlıklı gıda ürünleri ile beslenmek.
  • Ucuz ve kalitesiz kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durulmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ