Güneş ve Denizden Sonra Oluşan Lekeler

  • 30 Kasım 2017
  • 19.504 kez görüntülendi.
Güneş ve Denizden Sonra Oluşan Lekeler

Güneşli ve sıcak yaz havalarında serinlemenin ve güzel bir tatilin vazgeçilmezi kesinlikle deniz, kum ve güneş üçlüsüdür. Serin sulardan sıcak kumlara kendini bırakmanın üzerine bir duygu yoktur. Özellikle yaz aylarında güneş ışınları yeryüzüne daha dik ve kuvvetli ulaşmaktadır. Peki biz kumların üzerinde uzanırken direkt cildimize temas eden güneş ışığının cildimize ne gibi zararları olabilir?

Neden Lekeler Oluşur?

Güneşten gelen UVA ve UVB ışınları cilt için son derece zararlıdır. Özellikle yaz aylarıyla beraber güneş ışınları yeryüzüne daha dik gelmektedir. Güneşlenirken zararlı ışınlarına doğrudan cildimize temas eder. Bu ışınlar deride melanin pigmentinde artışa sebep olur. Melanin pigmenti derimize kendine has rengini veren pigmenttir. Bu pigmentin artışına bağlı olarak deri koyulaşarak kahverengi güneş lekeleri, benler, siyah noktalar ve çiller oluşur. Yaşlılık, menopoz, ciltteki akneler, genetik yapı, kalitesiz kozmetik ürünlerinin kullanımı gibi faktörler bu lekelerin oluşmasını artırıcı yönde etkilemektedir.

Güneş Lekelerinden Korunma ve Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Ben cildimizin olmazsa olmazıdır. Kuru cilt sağlıksız cilttir. Bu yüzden derinin nemini korumasına dikkat etmeliyiz. Eğer cildimiz fazla kuru ise uygun bir nemlendirici krem ile nemlendirmek gerekir. Su tüketiminize dikkat etmeli günde en az 2 litre su tüketilmelidir.
  • Stres ciltte yaşlanmaya yol açar. Sağlıklı bir cilt için stresten uzak durmalı sağlıklı ve düzenli beslenmeli uykumuza dikkat etmeliyiz. Sağlıklı beslenme ve egzersiz düzenli uykuyla birlikte hücrelerin kendini yenilemesi için çok önemlidir. Bunlara dikkat edildiğinde cilt kendini daha hızlı yenileyerek daha sağlıklı bir görünüm alacaktır.
  • Sigara cildi yıpratır ve leke, ben, siyah nokta gibi cilt sorunlarına meyilli hale getirir. Güneş lekelerinden korunmak ve sağlıklı bir cilt için sigara içilmemelidir.
  • Güneşlenirken cilt güneşin zararlı ışınlarına açık hale gelecektir. Cildi bu ışınların zararlarından korumak için güneşe çıkarken güneş kremi kullanmak hem cildi koruyacak hem de güneş kaynaklı lekelerin oluşmasını engelleyecektir.

Güneş Lekeleri Oluştuğunda Doktora Gitmeli miyim?

Genellikle zararsız bir durum olmasına rağmen güneş lekeleri altta yatan bir hastalığın habercisi olabilir. Güneşlenmenin üzerinden birkaç hafta geçmesine rağmen geçmeyen güneş lekelerinin nedeni özellikle cilt kanseri gibi önemli hastalıklar olabilir. Bu konuda teşhisi kesinlikle bir dermatolog doktor koymalıdır.

Bununla birlikte geçmeyen güneş lekeleri, benler, siyah noktalar kozmetik açıdan yaşam kalitesini düşürebilir ve kişiyi rahatsız edebilir. Bu gibi durumlarda bir doktora danışmak, çok büyük önem taşımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ