12 Gündür Adet Görüyorum

12 Gündür Adet Görüyorum

Her ay düzenli olarak tekrarlanan adet dönemi, ilk başladığı yıllarda düzensiz bir şekilde devam edebilir, regl döneminin bir düzene oturması için bazı kişilerde yıllar geçmesi gerekebilir. Bazı kadınlarda ise doğum sonrasında adet döngüsü belli bir düzende devam etmeye başlar.

Adet Kanamasının Uzun Sürmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet kanamasının altı günden uzun sürmesi, tedavi gerektiren ve ciddi bir durum olabilir. Çünkü çok uzun süre devam eden adet dönemi, kansızlık sorununun ortaya çıkmasına yol açar ve bedensel sağlık riske girebilir. Hangi sebeple bu durumun ortaya çıktığının belirlenmesi için mutlaka uzman bir jinekolog tarafından muayene gerçekleştirilmelidir. Adet düzensizliği, yani adet süresinin çok uzun sürmesinin temel nedenleri aşağıda belirtilmiştir:

  • Yumurtalıklarda miyom oluşması,
  • Rahim iç duvarında iltihaplanma meydana gelmesi (endometrit),
  • Rahim iç duvarında fazla miktarda kalınlaşma oluşumu (hiperplazi),
  • Günlük hayattaki değişiklikler ve stres etkenlerinin fazla oluşu,
  • Dış gebelik ya da düşük meydana gelmesi,
  • Karaciğer, tiroid sorunları ve diyabet rahatsızlığı.

Diğer Nedenler

Kadınlar gebeliğin önlenmesi için sıklıkla doğum kontrol hapları kullanmaktadır. Bu hapların sürekli kullanımı sonucunda adet düzeni bozulabilir. Kadınların üreme sistemlerinde meydana gelen iltihaplı pelvik hastalığı nedeniyle de adette düzensizlik söz konusu olabilmektedir. Bu rahatsızlık cinsel birliktelik sonucunda, kürtaj nedeniyle ya da doğum esnasında bedene yerleşebilmektedir. Belirtileri arasında vajinada kötü koku, karın alt bölgesi ağrısı, mide bulantısı ve kusma ile yüksek ateş de bulunmaktadır.

Hormonsal bozukluklar da adet kanamalarının olması gerekenden çok daha uzun sürmesine yol açabilmektedir. Yumurtlamanın gerçekleşmemesi, dış gebelik gibi nedenlerle de süre uzaması söz konusu olabilmektedir. Gebeliğin başlamasından sonra meydana gelen düşük durumunda kanama beklenenden çok daha uzun sürebilmektedir. Düşüğün fark edilmemesi ya da geç fark edilmesi anne adayının sağlığını da riske attığı için belirtilere çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yumurtalıklarda genetik olarak ortaya çıkan kistik yapılar, yumurtalıkların olması gerektiği gibi çalışmaması ya da işlevsel olarak bozuklukların meydana gelmesi de adet kanama süresinde uzamaya ve kanama yoğunluğunda azalmaya – artışa neden olabilmektedir.

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Yedi günden daha fazla süreye devam eden adet kanamalarında tedavi çok önemlidir. Öncelikli olarak buna sebebiyet veren durumun tespiti yapılmalı ve daha sonra tedaviye başlanmalıdır. Kanamaya neden olan faktör miyom ya da kist oluşumu ise bunun tedavisi genel olarak hapla eritme biçiminde yapılmaktadır. Düşük ya da dış gebelik durumlarında ise anne adayının hastaneye yatması gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ