Bebekte Yeşil Kaka

Bebekte Yeşil Kaka

Bebekte yeşil kaka, genellikle bebeğin dünyaya gelişinin ilk günlerinde rastlanan bir durumdur. Bebeklerin yaşamının ilk günlerin siyah rengine yakın koyu yeşil kaka yapması normal karşılanır ve fizyolojik bir durum olduğu belirtilir.

İlk günlerden sonra, bebeklerin kakası sarıya dönmektedir. Anne sütü ile beslenen sağlıklı bir bebeğin kakası yaklaşık 3 ay kadar altın sarısı renginde olmaktadır. Bebeğin 3-4 ayı doldurmasının ardından sarı olan kaka rengi tekrar yeşile dönmektedir. Bunun sebebi şu şekilde açıklanabilir; bağırsaklarda safranın yeşil olan rengini sarıya çeviren bir enzim bulunmaktadır ve bu enzimin miktarının azalması, kakanın sarıdan yeşile dönmesine neden olmaktadır. Bebekler 3-4 ayı doldurduktan sonra safra salgısı artar ve bağırsaklarda bulunan enzimin de etkisiyle birlikte yeşil renkte safra salgılanarak ve kaka rengi sarıdan yeşile dönmeye başlar.

Eğer yeşil renk kakayla birlikte; bebeğin elini daha çok ağzına götürmesi, bebeğin ağzından daha çok salya akması gibi durumlar da gözlenebilir. Bu durumlar, bebeğin vücudunun anne sütü dışında başka besinler de almaya hazırlandığının göstergesidir ve endişe edilmemelidir. Bebekte yeşil kaka olmasının başka sebepleri de vardır.

Bebekte Yeşil Kakanın Nedenleri Nelerdir?

 • Sindirim problemleri bebekte yeşil kaka oluşmasının en yaygın sebeplerindendir. Sindirim problemi genel olarak anne sütünden kaynaklanır. Emzirirken bebeğin emmeye başladığı ilk süte ön süt denir. Ön süt, yüksek miktarda laktoz içermektedir. Bebek aslında ön sütün ardından gelen zengin içerikli sütü içmelidir. Eğer bebek sadece ön sütü emerek emmeyi bırakıyorsa, sürekli ön süt ile beslenecek ve aşırı laktoza maruz kaldığı için bazı sindirim problemleri yaşayacaktır.
 • Viral (virüslere bağlı) ve bakteriyel enfeksiyonlar da bebekte yeşil kakaya neden olmaktadır.
 • Bebeğin kullandığı bazı ilaçlar-demir ilacı gibi- bebekte yeşil kakaya sebep olabilir.
 • Aşırı miktarda tükürük üretimi de yeşil kakaya yol açmaktadır. Aşırı miktarda tükürük üretimi diş çıkarma döneminde meydana gelen bir durumdur.
 • Soğuk algınlığı, bağırsak iltihabı, mide nezlesi gibi sağlık problemleri bebekte yeşil kakaya yol açmaktadır.
 • Bebeğin yediği bazı besinler; bezelye, brokoli, ıspanak gibi yeşil gıdalar bebek ek besin tüketmeye başladığında tercih edilen gıdalardır ve kaka renginin yeşil olmasına sebep olabilir.
 • Annenin beslenme alışkanlıkları kaka rengini etkileyebilir.Emziren annenin tükettiği bir besin süt yoluyla bebeği de etkilemektedir ve bebeğin kaka renginin koyu yeşil olmasına neden olabilir.
 • Besin alerjisi de kaka renginin yeşil olmasına sebep olan faktörlerdendir. Bebeğiniz ek gıda tüketimine başlamışsa bebeğinizde besin alerjisi olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Bebeğinize dokunan bazı besinler yeşil renkte kakaya yol açabilir.
 • Yeşil kaka ile birlikte ateş, huzursuzluk, ağlama, kusma gibi sorunlar da varsa bebeğinizin enfeksiyonel bir rahatsızlığı olması yüksek bir ihtimaldir ve doktora başvurulmalıdır.

Bebekte Yeşil Kaka Nasıl Geçer?

 • Doğru emzirme yöntemleri ile yeşil kakayı önleyebilirsiniz. Bebeğinizin dudakları ile memeyi yeterince sıkı kavradığından emin olmalısınız. Emzirme süresini mümkün olduğunca uzun tutarak bebeğin zengin içerikli süte erişmesini sağlamalısınız. Yine zengin içerikli süt alımını sağlamak için bebeği diğer göğsünüze almadan önce ilk göğsü yeterince emmesini sağlamalısınız.
 • Bebeğinizi hastalıklardan korumalısınız.
 • İlaçların yan etkisi veya bir hastalık söz konusu ise doktorunuza danışmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ