Bebeklerde Gece Uykusu Kaç Saat Olmalı?

  • 03 Şubat 2018
  • 1.597 kez görüntülendi.
Bebeklerde Gece Uykusu Kaç Saat Olmalı?

Bebeklerin sağlıklı bir biçimde gelişebilmesi için en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden birisi uykudur. Bebeklerin uyku düzeni ilk doğdukları andan itibaren çok verimli olmalı ve gün içi saatlerinde de bebeğin düzenli bir biçimde uyku uyumasına dikkat edilmelidir. Bebeklerin gece uykusu bedenlerinin sağlığı ve ruhsal gelişimleri için çok önemlidir. Gece uykusu sadece bebeklerin değil çocuk genç, yetişkin her yaştan kişinin sağlıklı bir kişi olabilmesi ve hayatını sağlıklı bir biçimde devam ettirebilmesi için gereklidir.

Bebeklerde gece uykusu saati oldukça farklı saatlere göre değişebilmektedir. Bebeklerin uyuyacağı saat bebeğin yaşına ya da kaç aylık olduğuna göre değişmektedir. Bu konuda gerekirse ebeveynlerin uzman bir doktordan destek alması gereklidir.

Bebekler İçin En İdeal Uyku Saati Nedir?

Bebeklerin yaşına bağlı bir biçimde ihtiyaç duydukları uyku saati de farklılık göstermektedir. Bebeklerin her ayı farklı dönemleri ve gelişim süreçlerini kapsadığı için bu dönemler içinde bebeklerin uyuma saatleri de farklılaşabilir. En doğru bilgi için annelerin bebek doktoru ile görüşmesi ve buna bağlı olarak belirli bir düzen tutturması gereklidir. Bebeklerin gece uykusu kadar gündüz uykusu da önemlidir. Her bebeğin gün içinde en az birkaç saatlik uykuya ihtiyacı olduğu bilinmektedir.

Bebeklerin Dönemlerine Göre Uyku Saati

Bebeklerin uyku düzeni hiçbir zaman aksatılmamadır. Yeni doğmuş bir bebeğin çok uzun saatler boyunca uykuya ihtiyaç duyabileceği unutulmamalıdır. Yeni doğmuş bir bebek için en ideal gece uykusu saati 16 saat olarak belirlenmiştir. Bu yeni doğmuş bir bebeğin günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirdiği anlamına gelmektedir.

Bebeklerin doğduktan sonraki ilk haftalarında uyku düzeni bir süre dengesiz olur. Bebeğin yaşama uyum sağlaması ile birlikte yemek ve uyku saatleri de belirli bir düzene girecektir.

3 ya da 4 aylık olmuş bir bebeğin gün boyu uyuması gereken saat ise yaklaşık olarak 12 saattir. 3 aylık bebeğin gündüz 10 saat gece de en az 4 saat uyuması gereklidir. 4 aylık bir bebeğin gündüz uyuması gereken saat 8 iken gece uyuması gereken saat de 3 ile 4 saat arasında değişmektedir.

Bebeklerde Uyku Düzeni

İlk aylar bebeklerin uyku düzeninin oluşması oldukça önemlidir. Bebeklerin ilerleyen süreçlerde ise daha az uyudukları ve aktif oldukları gözlenmiştir. İlk 4 ay sonrasında bebekler gün içinde 13 ile 14 saat arasında uyumaktadır. Bu süreç bebeklerin büyümesi ile birlikte git gide daha çok azalmakta ve bebeklerin uykuya olan ihtiyaçları değişmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ