Beyaz Küre Yüksekliği

Beyaz Küre Yüksekliği

Beyaz küre olarak bilinen kan akyuvar hücreleri, vücut bağışıklık sisteminin en önemli parçasıdır. Beyaz küreler vücudumuzda enfeksiyonla savaşır. Herhangi bir sebepten dolayı vücutta oluşan enfeksiyonların etkisiz hale getirilmesini sağlar.

Kanda Beyaz Küre Neden Artar?

  • Beyaz küre artışının asıl sebebi enfeksiyondur. Vücutta bakteri veya virüs miktarı arttığında vücut bu mikroorganizmalarla savaşmak için bol miktarda akyuvar üretir. Bu durumda kandaki akyuvar miktarı artış gösterir.
  • Cerrahi müdahaleler sırasında oluşan doku hasarları kandaki akyuvar miktarını artırır. Bu dokularda cerrahi sırasında ve sonrasında iltihaplar oluşabilir.
  • Lösemi, kemik iliği kanseri demektir. Kanserli hücreler kontrolsüzce bölünerek çoğalırlar. Beyaz kan hücreleri kemik iliğinde üretilir. Kontrolsüzce üretilen bu akyuvarlar vücut için zararlı bir hal alabilir.
  • Otoimmun hastalıklar vücutta etken bir mikroorganizma olmamasına rağmen vücudun kendi dokularını mikrop gibi algılayıp kendi dokularına savaş açmasıdır. Farklı dokularda meydana gelebilir bu durum. Vücutta tehlikeli bir ajan olmamasına rağmen vücut sürekli akyuvar üretir ve dokuların üzerine yollar. Bu durumda vücutta sürekli enfeksiyon varmış gibi bir etki yaratır ve akyuvar miktarı kanda artar. Romatoid artrit, lupus, tip1 diyabet bu hastalıklardan bazılarıdır.
  • Günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan stres birçok hastalığa zemin hazırladığı gibi kanda akyuvar artışında da etkilidir. Genellikle çok büyük artışlara sebep olmayan bu durum stresin ortadan kalkmasıyla birlikte ortadan kalkmaktadır.
  • Aşırı miktarda sigara içmek KOAH gibi ciddi akciğer hastalıklarına yol açabilir. Bu hastalıklarda akciğer yolları iltihaplanır ve oluşan iltihaplar sonucu vücut daha fazla akyuvar üretir ve kandaki miktarı artar.

Beyaz Küre Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Öncelikle doktor beyaz küre artışının sebebini bulacak ve buna göre tedavi yöntemi geliştirecektir. Eğer beyaz küre artışının sebebi enfeksiyonlar ise antibiyotikler beyaz küre miktarının düşürülmesinde etkili olacaktır. C vitamini içeren besinler ve bunun yanında antioksidan özelliği olan besinler, omega3 içeren besinler kandaki beyaz küre miktarını düzenler. Eğer kansere bağlı bir sebepten dolayı kandaki beyaz küre miktarı artıyorsa, kemoterapi ve radyoterapi uygulanır. Beyaz küre yüksekliği düzeltilemiyorsa hastanın kanı değiştirilir.

Kanda Beyaz Küre Miktarı Nasıl Ölçülür?

Kanda beyaz küre miktarının ölçüldüğü teste WBC ( white blood cell) testi denir. WBC testi tek başına yapılmaz. Genelde yapılan kan sayımı testleri WBC miktarını da gösterir. Kan sayımı testlerinde kandaki hücrelerin sayısı tek tek rapor edilir. Eğer beyaz kürede bir artış varsa, bu testte kendini belli edecektir. Bu sayede vücutta bulabilecek enfeksiyonlar fark edilmiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ