Deride Kırmızı Ben Şeklinde Noktalar

  • 11 Ocak 2018
  • 2.523 kez görüntülendi.
Deride Kırmızı Ben Şeklinde Noktalar

Deride kırmızı ben oluşumu çok sık karşılaşılan bir durumdur. Toplumda birçok insanda görülebilen bu durum genellikle zararsızdır.

Cildimiz vücudumuzun aynasıdır. Vücutta bir problem olduğunda bu durum cilt aracılığıyla kendini belli eder. Bu yüzden cildimizin bize verdiği mesajları dikkate almamız gerekir. Ciltte oluşan benler, lekeler, kızarıklıklar bazı önemli hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumlar dikkate alınır ve erken dönemlerde doktora başvurulursa, birçok rahatsızlıktan en az hasarla kurtulmuş olunur. Birçok hastalık erken tanıyla tedavi edilebilmektedir.

Deride Oluşan Kırmızı Benlerin Nedenleri Nelerdir?

  • Deride oluşan kırmızı ben şeklinde noktaların hangi sebepten oluştuğu tam bilinmemektedir. Bazı durumlarda görülme ihtimali artmakta, var olan kişilerde yaygınlaşma olmaktadır. Kırmızı ben oluşumunda en önemli etken genetik faktörlerdir. Eğer aile fertlerinde kırmızı ben görülüyorsa, sizde de görülme ihtimali yüksektir.
  • Kırmızı ben oluşumunda etkili bir diğer faktör ise vücuttaki hormon dengesidir. Vücudumuzda birçok olay hormonlarla düzenlenir. Kullanılan bazı ilaçlar, hamilelik, adet ve hormon üreten bezlerde sorun olması gibi durumlarda vücudun hormon dengesi bozulur. Bu bozukluk birçok olayın aksamasına yol açarken kırmızı ben oluşma ihtimalini de arttırmaktadır. Eğer kırmızı ben oluşuyor veya var olan kırmızı benlerin sayısı artıyors;a bu durum tiroid, böbreküstü bezi gibi vücutta hormon üreten bezlerdeki bozuklukların habercisi olabilir. Bu bezlerdeki bozukluklar birçok rahatsızlığa yol açabilir. Bu yüzden artan kırmızı benleriniz varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.
  • Kırmızı benler özellikle ilerleyen yaşlarda görülür. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Yaş ilerledikçe derinin yapısı bozulmaya başlar ve kendini yenileme özelliği azalır. Bu durumda kırmızı benlerin görülme ihtimali artar.
  • Bulunulan ortam şartları da birçok cilt rahatsızlığında olduğu gibi kırmızı ben oluşumunda da etkilidir. Özellikle sıcak ve nemli ortamlarda fazla bulunan ve güneş ışığına fazla maruz kalan kişilerde kırmızı ben görülme ihtimali artar.

Deride Oluşan Kırmızı Benlerin Tedavisi Nasıldır?

Kırmızı benler iyi huylu ve zararsızdır. Kanserleşme göstermezler. Fakat artan kırmızı benler vücuttaki bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden doktora başvurarak kırmızı benlerin kaynağı öğrenilmelidir. Altında bir hastalık barındırmayan kırmızı benler zararsızdır. Genellikle görünmeyen vücut bölgelerinde oluştuklarından dolayı da estetik açıdan sorun oluşturmazlar. Yine de kırmızı benlerinizden rahatsızsanız ve kurtulmak istiyorsanız, ameliyat ve lazer tedavi gibi yöntemler uygulanabilir.

Ameliyatla kırmızı ben kesilerek alınır ve yara tekrar dikilir. Yara yerinde iz kalabilir. Lazer tedavisi ise sık kullanılan bir tedavidir. Benlerden lazerle kurtulma işlemi birkaç seans sürer. Bir başka yöntem ise kriyoterapidir. Daha kısa sürede daha kesin sonuç veren bir yöntem olmakla birlikte pahalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ