Gözlük Numarasıyla Lens Numarası Arasında Fark

Gözlük Numarasıyla Lens Numarası Arasında Fark

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi daha kullanışlı lenslerin üretimini sağlamaktadır. Hatta üretimin artması lenslerin çok daha uygun fiyatlara temin edilebilmesine ve görme problemi yaşayan birçok kişinin kullanmasına imkan sağlamaktadır. Lens genellikle gözlük kullanan kişilerin gözlük takmaktan sıkılması ve bu görüntüyü sevmemesinden dolayı avantaj sağlayan bir ikinci alternatif olmuştur.

Kişinin kesinlikle kendi başına lens alıp kullanmaması gerekmektedir. Numaralı lensler uzman göz hekimlerinin kontrolleri sonrasında doktor tarafından verilmelidir. Aksi takdirde alınan ve göze uygun olmayan lensler kişinin gözlerinin daha da bozulmasına neden olabilmektedir.

Gözlük Numarası ile Lens Arasında Fark Var mıdır?

Lens Numarası Daha Küçük Olmalı

Gözlük kullanan kişiler tarafından çoğu zaman gözlük ve lens numarası aynı olarak zannedilir. Ancak sanılanın aksine gözlük numarası çoğu zaman lens numarasından daha büyüktür. Aksi istisnai durumlar mevcut olabilir. Ancak lens alırken kişiler mutlaka büyüklük sırasına dikkat etmeli, şüpheli durumlarda doktora tekrar başvurulmalıdır. Bu durumun aksindeki yanlış kullanımlar çeşitli belirtiler verebilir ve kişinin gözünde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Lensin göz numarasına uygun bir şekilde kullanılmaması durumunda;

1-)Göz Numarası İlerler

Kişinin göz numarası beklenenden çok daha hızlı bir şekilde ilerler. Kişi bu durumu lensten gözlük kullanımına geçtiğinde çok daha rahat bir şekilde anlayabilmektedir. Böyle durum yaşayanlar muhakkak göz doktoruna tekrar başvurmalıdır. Lens kullanımı sonrası gözlükte sorun yaşamak hemen hemen her kişide alışma evresinde meydana gelebilmektedir ancak bu durumun sürekli halinde muhakkak dikkat edilmelidir.

2-)Gözde Batma

Göz numarasına uygun olmayan lenslerin kullanımı gözde batma hissi oluşumuna neden olabilir. Bu durum sürekli bir hal almış olmalıdır. Aksi halde ilk lens kullanan kişilerde bu durum gözlenebilir. Burada dikkat edilmesi ve karıştırılmaması gereken husus lensin alerji yapmasıdır. Böyle bir durumda gözde batma daha şiddetli olur ve buna gözde kaşıntı, aşırı sulanma ve yanma hisleri de eşlik etmektedir.

3-)Görmede Sıkıntı

Yanlış lens kullanımı kişinin görmesini direkt olarak etkilemektedir. Kişinin görüntüsü belirli düzeylerde değişir. Genellikle buğulu ve net görememe meydana gelir. Bu durum kişinin sürekli olarak baş ağrısı çekmesine, mide bulantısı yaşamasına da neden olabilmektedir.

NOT: Lensler kişinin göz sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Doğru lensin kullanımı kadar lensin doğru ve hijyenik koşullara uygun olarak kullanılması da gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ