Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

  • 02 Şubat 2017
  • 18.296 kez görüntülendi.
Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

Kan değeri birçok hastalığın tanısında, tedavisinde ve profilaksisinde bilgi verici olarak uzman hekimler ve diğer sağlık personelleri tarafından kullanılmaktadır. Kan değerlerinde meydana gelen artışlar ya da azalmalar çeşitli hastalıklar hakkında doktorlara bilgi vermektedir.

Kan testi için periferik damarlardan alınacak kan kullanılmaktadır. Yapılacak testlere bağlı olarak alınan kanın miktarı ve test süresi değişiklik göstermektedir.

Kan değerleri bazı hastalıklarda yükselir. Bu yükselme kanda bulunan bütün değerlerde meydana gelebileceği gibi sadece o hastalığa sahip spesifik değerlerde de meydana gelebilir.

Kan Değerlerinin Yükseldiği Hastalıklar Nelerdir?

1-)Diyabet Hastalığı

Diyabet hastalığı halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Doğuştan meydana gelen juvenil diyabet ve sonradan oluşan insüline bağımlı olmayan diyabet olmak üzere kaba taslak iki çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca gebelik sırasında gözlenen dönemsel meydana gelen gebelik sonrasında sona eren gestasyonel diyabet de mevcuttur.

Diyabet hastalığının tanısının konulabilmesi, hastalığın seyrinin kontrolünün yapılabilmesi ve ilaçların doğru şekilde kullanılabilmesi için kan glikoz değerinin bilinmesi gerekmektedir. Kan glikoz seviyesinin yükselmesi yapılan tam kan sayımı ile kolayca tespit edilebilir. Bu tahlil aç iken yapılmalıdır. Kan glikoz seviyesinin yüksek olması, belirlenen sınırlara yakın seyretmesi akıllara diyabet hastalığını getirmelidir.

2-)CRP Değerinin Yükselmesi

Crp değeri vücutta var olan ağır enfeksiyon durumlarında normal sınırların üzerine çıkmaktadır. Özellikle otoimmün hastalıklarda crp artışı sedimentasyon artışı ile birlikte seyretmektedir. Bu belirteçlerin yüksekliği vücutta enfeksiyon olduğunu ve acil tedavi gerektiğini düşündürmektedir.

Romatizmal hastalıklarda, romatoid artrit, septik artrit gibi hastalıklarda kandaki crp değeri normal değerlerin çok yukarısına çıkmaktadır. Bu değer hastalık teşhislerinde önemli bir belirteç olarak kullanılmaktadır.

3-)WBC Yüksekliği

WBC, beyaz kan hücrelerinin kısaltılmasıdır. Bu değer kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını göstermektedir. Normal sınırların üzerinde olması vücutta enfeksiyon olduğunu göstermektedir. Özellikle boğaz enfeksiyonlarında, grip gibi çeşitli viral enfeksiyonlarda kandaki wbc seviyesi hızla artar.

Kişinin bakteri ya da viral enfeksiyona uygun olan antiviral ya da antibiyotik tedavisi almasına bağlı olarak kandaki beyaz kan hücresi sayısı hızla düşer. Uzun süreli düşmeyen seviyelerde daha farklı hastalıklar düşünülmeli, enfeksiyon kaynaklı kronik hastalıklar akıllara gelmelidir. Bu duruma yönelik çeşitli önlemler uzman hekimin tavsiyeleri üzerine gerçekleştirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ