Karında Beze

Karında Beze

Karında beze görülmesi kist oluşumunun bir habercisidir. Karında beze oluşmasının birçok farklı hastalığa ve etkene bağlı olarak geliştiği bilinmektedir. Bu durum karında yer alan lenf bezlerinin de şişmesi sonucu görülebilmektedir. Karın bölgesinde yer alan bezenin gözle görülür bir hale gelmesi durumunda kişi burada bir beze ya da şişlik olduğunu fark edebilir. Bu durumda acilen bir doktora gidilmeli ve bu bezelerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu araştırılmalıdır.

Zararsız kistler vücudun birçok farklı bölgesinde farklı zaman dilimlerinde ortaya çıkabilmektedir. Genellikle ağrısız olan bu kistlerin oluşması farklı etkenlere bağlı olarak gelişmiştir. Bu durumda kişinin tedavi olması gerekirse tıbbi müdahale ile bu bezelerin alınması gereklidir.

Karında Beze Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Karın bölgesinde görülen ve el ile temas halinde fark edilebilir olan bezeleri tedavi edebilmek için öncelikle neden oluştuğu saptanmalıdır. Karında farklı boyutlarda oluşabilen bu bezelerin oluşmasının belli başlı nedenleri aşağıda yer almaktadır:

  • Karında yer alan lenf bezlerinin farklı etkenlere bağlı olarak şişmesi bu bölgede beze oluşmasına neden olmaktadır. Bu şişlikler kişinin kendi eli ile yaptığı ufak kontroller sonucunda kolay bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Bu sorun kişinin doktora gidip test yapması ile ise kanıtlanacak ve uygun bir tedaviye başlanacaktır.
  • Karında beze görülmesinin diğer bir nedeni ise o bölgede enfeksiyon görülmesidir. Vücuda giren zararlı organizmalar sonucu oluşan enfeksiyonun lenf bezlerinde görülmesi halinde şişlikler ortaya çıkabilir. Kişinin doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.
  • Karında görülen şişlik ve bezelerin diğer nedenleri arasında parazit, virüs ve bakterilerdir. Bu zararlı maddeler vücudun her köşesine yayılabilir ve zaman içinde şişliklere neden olurlar. Hastalığın daha fazla ilerlemeden tedavi edilmesi gereklidir.
  • Karın bölgesinde yer alan şişliklerin nedenleri arasında kene ısırığı, bölcek ısırığı gibi nedenler de yer almaktadır.
  • Kişinin ani bir travma yaşaması, bir yerden düşmesi ya da sert bir cisimle çarpışması da karın bölgesinde hasara neden olmaktadır.

Karında Beze Oluşması Durumunda Ne Yapılmalı?

  • Kişinin el ile muayene sırasında eline belirgin bir şişlik gelmesi durumunda hiç zaman kaybetmeden bir doktora gitmesi ve test yaptırması gereklidir. Yapılan testlerin sonucuna göre bir tedavi yolu izlenmelidir.
  • Karın bölgesinde yer alan şişliğin zaman içinde büyümesi ve sonrasında ağrı yapması bu bölgede enfeksiyon ya da iltihap olmasının bir belirtisidir. Bu durum günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyeceği için kişinin bir an önce uzman bir doktora gitmesi gereklidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ