Sırtımda Şiddetli Ağrı ve Yanma

Sırtımda Şiddetli Ağrı ve Yanma

Omurga ve kaslardan meydana gelen sırt bölgesi, gündelik hayatta neredeyse her harekette aktif olarak kullanılmaktadır. Sürekli olarak kullanılan sırtta kaslarda veya omurga bölgesinde oluşabilecek sorunlara, hasarlara, incinmeye bağlı olarak sırt ağrısı problemi baş gösterebilmektedir. Sırtta baş gösteren ağrı ile birlikte yanma, karıncalanma sorunu da görülebilir.

Sırtta Ağrı ve Yanma Neden Olur?

Travma Etkenleri

Sırtımızdaki omurga bölgesi, vücut ağırlığımızın büyük bir bölümünü üstlenmekle görevlidir. Omurgaya doğru fazla yük binmesi veya sırta direkt olarak alınan fiziksel darbe sırtta ağrı ve yanma şikayetine yol açabilir. Hissedilen ağrı sırta alınan darbenin ne denli olduğuna bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Ciddi bir yaralanma söz konusuysa, derhal uzman hekime danışılmalıdır.

Fibromiyalji

Tendon, kas ve bağ dokularda ağrıların baş göstermesi fibromiyalji olarak tanımlanır. Sırt bölgesinde hissedilen ağrı, fibromiyalji göstergesi olabilir. Fibromiyaljinin tam olarak nedeni bilinmese de; fiziksel hasar, yaralanma, stres ve çeşitli enfeksiyonlar rahatsızlığa neden olabilmektedir. Doğru tanı için semptomların fizik tedavi uzmanı tarafından muayene edilmesi, detaylı incelenmesi gerekmektedir.

Oturuş veya Duruş Bozukluğu

Yanlış oturuş veya duruş pozisyonu, sırtta zaman zaman ağrı ve yanma hissinin belirmesine neden olur. Kambur durmak, sırtın üstüne doğru oturmak, dik pozisyonda durmamak eklemlerde ağrı oluşmasına yol açar. Özellikle tüm gün masa başında çalışan kimselerde, bu nedenden sırt ağrısına sık rastlanır. Hem bu sebepten doğabilecek sırtta yanma ve ağrıyı önlemek hem de yaşlılık döneminde baş gösterebilecek eklem hastalıklarını önlemek adına dik durmaya/oturmaya dikkat edilmelidir.

Fazla Kilo veya Obezite

Sırttaki omurgamızın vücut ağırlığımızı taşıdığından bahsetmiştik. Bu omurgaya fazla miktarda vücut ağırlığının binmesi, sırtta ağrı ve yanmayı tetikleyicidir. Obezite veya fazla kilo sorunu olan kişilerde bu sebepten sırt ağrısı şikayetine sık rastlanmaktadır.

Kemik Erimesi

Tıp literatüründe osteoporoz olarak tanımlanan kemik erimesi genellikle 65 yaş ve üstü kimselerde gözlenir. Kemiklerin daha kolay kırılabilir hale gelmesi ve kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunun azalması olarak bilinir. Sırtta hissedilen ağrı, kemik erimesinin(osteoporozun) göstergesi olabilir. Ancak tek başına yeterli bulgu değildir. Rahatsızlığın diğer belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Bel ve boyun ağrısı,
  • Vücutta şekil bozuklukları( bu durum omurga ve kemik kırıklarına bağlı olarak gelişebilir.),
  • Kemik ağrıları

Diğer Nedenler

  • Omurga eğriliği,
  • Ülser,
  • Bronşit,
  • Kaburga kırıkları,
  • Eklem rahatsızlıkları

Sırtta baş gösteren yanma ve ağrı; eklem rahatsızlıkları ve kemik erimesi gibi pek çok ciddi sağlık sorunuyla ilintili olabileceğinden ihmal edilmemeli ve şikayetle ilgili en kısa sürede mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ