Hiv Dış Ortam

Hiv Dış Ortam

Hiv virüsü günümüzün salgın ve tehlikeli hastalıklarından en önemlisidir. Çocuklarda, bebeklerde, yetişkinlerde ve yaşlılarda her yaş grubunda görülebilir. Ne yazık ki halen bu hastalığa neden olan mikroorganizmanın direkt olarak tedavisi bulunamamıştır. Palyatif yöntemler ile hastalık tedavi edilmektedir.

Hiv diğer salgın hastalıklar gibi akut seyredip kişinin ölümü ile sonuçlanmaz. Etkisi uzun yıllar devam eder. Kişinin yaşam kalitesi düşer, bağışıklık sistemi zayıflar ve yıllar sonucunda enfeksiyon kaynaklı ya da organ yetmezliği sonucunda kişi hayatını kaybeder.

Hiv virüsünden kişiler kendini koruyabilmektedir. Bu mikroorganizma kan, cinsel yol ile bulaşmaktadır. Anneden bebeğe plasenta yolu ile de bulaşabilir.

Hiv virüsü dış ortam ile temas ettiği anda saniyeden çok daha küçük bir zaman içerisinde etkisiz hale gelmektedir. Bu nedenle yaralı bir kişiye yardım esnasında bu virüsün size bulaşma ihtimali çok ama çok düşüktür.

Tüm ön yargılar ve yanlış bilgiler hiv virüsünün dış ortamda kolayca bulaşabileceğini göstermektedir. Ancak bu doğru değildir ve bu hastalığa sahip kişiler toplumdan bu tür sebepler ile uzaklaştırılmamalıdır.

Bazı kişiler bu virüs tarafından pozitifken bazı kişiler taşıyıcı veya enfektedir. Yapılan hiv testinin doğru bir şekilde yorumlanabilmesi için muhakkak bu terimlerin anlamlarının doğru bir şekilde bilinmesi gerekmektedir.

Hiv Pozitif Ne Demek?

Hiv pozitif kişinin hiv virüsünü taşıdığını göstermektedir. Bu tarz kişilerde tedaviye doğru zamanda başlanmazsa klinik seyir kötüye gider. Kişiler çoklu hastalıkların beraber seyrettiği, bağışıklık sisteminin çöktüğü durum ile karşılaşırlar. Bu kişilerin bu sebeple ömürleri boyunca gerekli olan ilaçları kullanmaları gerekmektedir.

Hiv Enfekte Ne Demek?

Bu kişiler hiv virüsünü taşımaktadırlar. Ancak bu kişler hayatları boyunca hastalanmayıp sadece taşıyıcı olarak da görev yapabilir. Hastalandıkları zaman ilaç kullanımına başlanmalıdır. Aksi takdirde kişinin kaslarında deformasyonlar, organ hasarları, bağışıklık sistemi hastalıkları meydana gelmektedir.

AIDS Nedir?

Toplumumuzdaki en büyük yanlışlardan bir diğeri ise Hiv ile AIDS’ in aynı hastalık olarak algılanmasıdır. Hiv bir virüstür. Hiv virüsü tarafından meydana gelen hastalığın kontrol altına alınamaması durumunda meydana çıkan hastalıkların toplamı AIDS olarak adlandırılmaktadır. Her hiv virüsü taşıyan ya da hiv pozitif olan kişi AIDS olacak diye bir kural söz konusu değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ