Sol Ayak Bileği Çatlağı

Sol Ayak Bileği Çatlağı

Genellikle bir şişme veya ağrı sonucunda fark edilen sol ayak bileği çatlağına birçok durum neden olabilmektedir. Daha çok burkulma ya da düşme gibi fiziksel olumsuzluklar sonucu ortaya çıkan bilek çatlağı, başlangıçta fark edilmeyebilir. Ağrı hissi meydana gelse de, ciddi bir kırık ağrısı kadar yoğun olmayacağından, hasta tarafından ciddiye alınmayabilir ya da ilk darbe anının sıcaklığı ile çatlak fark edilmeyebilir.

Ayak Bileğinde Çatlak Nasıl Anlaşılır?

Ayak bileği vücudumuzun ağırlığını taşıyan en önemli kısımlardan biri olduğu için, bu bölgede oluşacak bir hasar günlük yaşantıyı da olumsuz yönde etkileyecektir. Sol ayak bileğinde çatlak meydana geldiğinin hasta tarafından anlaşılmasını kolaylaştıran bazı belirtiler mevcuttur. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bilek bölgesinde morarma ve şişlik oluşması,
  • Ciddi anlamda rahatsız edecek ağrı hissi ve ağrının gittikçe şiddetlenmesi,
  • Dokunmaya karşı ayak bileğinde hassasiyet oluşması,
  • Ayakta duramama ve ayağın üstüne basmakta zorlanma.

Bu belirtilerden biri ya da birkaçı mevcutsa fiziksel bir kaza geçirmişseniz, bileğinizde ciddi bir çatlak söz konusu olabilir.

Sol Ayak Bileğindeki Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda sözü edilen belirtiler ayak bileğinde mevcut olan kişi, doğrudan bir ortopedi uzmanına gitmeli ve muayene olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tercih edilen doktorun alanında uzman olmasıdır. Çünkü yanlış ya da eksik tedavi durumu içinden çıkılmaz bir hale sokabilir.

Çatlak tedavisi için iki yöntem bulunmaktadır.

  • İlk yöntem çatlak tespit edilen bölgenin alçıya alınması veya atelle tutturulmasıdır. Bu yöntem genellikle iyi sonuç vermektedir. Alçıya alınan bilek kesinlikle su ile temas ettirilmemeli, şişmenin önüne geçilebilmesi için bilek yukarıda tutulmalıdır. Aynı zamanda parmaklar hareket ettirilerek uyuşma ve şişmeye karşı önlem alınmalıdır.
  • Tedavide uygulanan ikinci yöntem çok nadiren ve ciddi boyuttaki çatlaklarda tercih edilmektedir. Bu yöntemde çatlağın olduğu bölüm bir operasyon ile açılarak, çatlayan uçların birbirine platin teller yahut çivilerle tutturulur. Böylece parçaların birbiri ile sabit şekilde durması ve hareket etmemesi sağlanır.

Sol Ayak Bileği Çatlağını Tetikleyen Nedenler Nelerdir?

Bilekte fiziksel darbe haricinde çatlağın oluşmasına zemin hazırlayan durumların başında, kişinin kas yapısının zayıf olması gelmektedir. Bunun yanı sıra sporun bilinçsizce yapılması da tetikleyici nedenlerden bir tanesidir. Çatlağın oluşmasını tetikleyen bu sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Kullanılan ayakkabı tabanının ortopedik olması, spor yapılan zeminin yeterli esnekliğe sahip olmaması, spor veya egzersiz öncesinde ısınma hareketlerinin yapılmamış olması gibi nedenler de bu duruma davetiye çıkarabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ