Plastik Kokusu

Plastik Kokusu

Plastik hayatımızın hemen hemen her yerinde yer almaya başlayan bir ham maddedir. Genellikle mutfak eşyalarında ve çeşitli eşyalarda saf halde ya da karışımları halinde kullanılmaktadır. Son yılarda yapılan araştırmalar kanserojen madde içermesinden dolayı insan sağlığı açısından son derece zararlı bulmuştur ancak halen ucuz oluşundan dolayı imalatçılar tarafından kullanılmaktadır.

Plastikler oyuncak sektöründe de sıkça kullanılan ham maddelerdir. Çocuklarınızın sağlığı için plastikten yapılan oyuncakları kesinlikle kullanmayınız.

Plastik kokusu sıkça plastik eşyalarda karşılaşılan bir problemdir. Özellikle yeni imalat edilmiş malzemelerde plastik kokusu çok daha yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Plastik kokusu plastik kaplar içerisinde saklanılan yemeklere de kolayca geçebilmektedir. Bu nedenle hem sağlık açısından hem de kötü kokunun yemeğe geçmesini önlemek açısından plastik kaplar içerisinde kesinlikle yemeklerinizi, yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi saklamayınız.

Plastik Kokusu Nasıl Geçer?

Bazı malzemeler ise maalesef ki plastik malzemeden yapılmak zorundadır ya da piyasada plastik dışında yapılan türleri bulunmaz, bulunur ise çok pahalıdır. Bu tarz ürünler kullanılırken meydana gelen kokudan kurtulmak için yapmanız gerekenler aşağıda anlatılmaktadır.

1-)Havalandırın

Öncelikli olarak yeni almış olduğunuz plastik eşyaları kullanmadan önce açık havada bir süre havalandırınız. Bu işlem ağır kokunun hızla ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda bu sürenin uzatılması gerekebilir. Bu koku kullanılan plastiğin kalitesine bağlı olarak dahi değişebilmektedir.

2-)Bol Su İle Yıkayın

Plastik eşyaları kullanmadan önce muhakkak ki yıkayınız. Bol su ile yıkanan plastiklerden çoğu zaman meydana gelen koku kısa süre içerisinde uzaklaştırılır. Ancak yemek saklamak için kullanılan plastik kaplarda koku bu kadar kolay bir şekilde uzaklaştırılamayabilir hatta bazı zamanlar kokuyu uzaklaştırmak imkansızdır. Böyle durumlarda plastik kap kullanmaktan kaçınınız.

3-)Sirke Kullanın

Plastik kokusunun hızla uzaklaştırılması için uygulanacak bir diğer yöntem ise beyaz sirke kullanımı. Plastik kaplarınızı kulanmadan önce bir süre beyaz sirke içerisinde bekletiniz. Büyük boyuttaki eşyalarınızı sirkeli su ile silebilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra bol su ile durulayınız. Bu işlemin ardından eşyaları tekrar havalandırdığınızdan emin olunuz.

NOT: Plastik eşyalara uzun süre temas etmek, onunla temas eden yiyecek ve içeceklerin tüketimi çeşitli hastalıkların meydana gelmesine neden olabilir. Son yıllardaki araştırmalar plastik kokusunun özellikle yanmış plastiğin çıkarmış olduğu kokunun insan hayatına son derece zararlı olduğunu kanıtlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ