Sol Kol Şişmesi

  • 28 Şubat 2018
  • 5.230 kez görüntülendi.
Sol Kol Şişmesi

Sol kol kısmında zaman zaman şişkinlikler meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kişinin şişkinliğin neden olduğunu araştırmaya dikkat etmesi gereklidir. Kişinin yapacağı testler ve doktor kontrollü muayeneler sonucunda neden şişkinlik olduğu ortaya çıkacaktır. Sol kolun yanı sıra sağ kolda da şişlikler meydana gelebilir. Kolun sağ kısmında şişlik meydana gelmesi durumunda bu durumun sebebi çok daha farklı olacağı muayene önemli bir unsurdur.

Sol kolda meydana gelen şişkinliklerin birçok nedeni olabilir. Böyle bir durumda kişinin doktor muayenesi yapması hastalığın nedenini de ortaya çıkaracak bir etken olacaktır. Sol kol bölgesinde görülen şişkinlikler sağ kolda da görülürse ve çok uzun süre devam ederse uzman bir doktora danışılması gereklidir.

Sol Kol Şişmesi Neden Olur?

1-)Travmatik Etkenler

Kişinin geçirmiş olduğu kazalar, aldığı herhangi bir darbe durumu travmatik etkenler olarak adlandırılır. Böyle bir durumda kişinin vücudunda birçok farklı sağlık sorunu oluşabilir. Kemiklerde kırık , çatlak gibi sağlık sorunları travmatik etkenlere bağlı bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Kol bölgesinde çok sayıda tendon, kas ve eklem bulunur. Bu kazalara bağlı olarak bu yapıların herhangi birinin hasar görmesi durumunda kolda şişlik meydana gelebilir. Kırık, çıkık gibi sağlık sorunlarında kollarda şişme sıklıkla görülebilir.

2-)Kaslarda Fazla Zorlanma

Kol kaslarını fazla zorlayan kişilerde zaman içinde kollarda şişlik görülebilir. Bu gibi durumlarda özellikle kol gücü gerektiren bir işte çalışan ya da sporda kendini çok zorlayan kişilerin kollarında şişlik görülmesi normal bir durumdur.

3-)Ödem

Vücuttadaki dokular arasında fazla sıvı birikmesi durumunda şişlik oluşur ve bunlara ödem adı verilir. Bu ödemlere vücudun birçok farklı bölgesinde rastlamak mümkündür. Ödeme neden olan sebepler arasında ameliyat olmak, yanıklar, hareketsiz bir yaşam, hamilelik dönemi, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi ve dengesiz beslenme gibi sebepler yer almaktadır. Kişinin çok fazla sayıda tuz tüketimi yapması da ödeme neden olan etkenlerden birisidir. Ödem çoğunlukla kendi kendine geçebilen bir sağlık sorunudur.

4-)Psikolojik Etkenler

Sol kolda meydana gelen şişkinliklerin sebepleri arasında stres, üzüntü, gerginlik gibi etkenler de yer almaktadır. Kişinin bu durumda gerekirse yardım alması gerekebilir.

Sol Kol Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Sol kol bölgesinde şişkinlik,
  • Sol kolu hareket ettirmede zorluk çekmek,
  • Sol kolun ağrıması,
  • Sürekli kramplar.

Sol Kol Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Sol kol şişmesi durumunda kişinin yapacağı en mantıklı şey doktora gitmek olacaktır. Bununla birlikte kolu bir süre dinlendirmek, soğuk kompres uygulaması yapmak da etkili olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ