Boğazda Boğulma Hissi

  • 25 Ekim 2018
  • 2.475 kez görüntülendi.
Boğazda Boğulma Hissi

Boğazda boğulma hissi oluşmasının birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Kişide paniğe neden olabilecek boğazda boğulma hissi çok sık yaşanılan bir sağlık sorunudur ve paniğe kapılmadan bilinçli bir şekilde hareket edilmelidir. Boğuluyormuş hissi, yutkunamama ve boğazda düğümlenme gibi sorunlar sık sık görülen sorunlardır ve nedenlerinin araştırılması ile kısa sürede tanı koyulması mümkündür. Psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklı bir problem olan boğazda boğulma hissinin sık sık yaşanması durumunda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Boğazda Boğulma Hissi Neden Olur?

Boğazda oluşan boğulma hissinin birçok nedeni olabilir. En sık görülen sebepler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Psikolojik Etkenler

Gerilim, heyecan ve aşırı stres gibi duygular kişinin boğazda düğümleniyormuş gibi bir his ile karşılaşmasına neden olabilir. Özellikle son yıllarda öğrenciler başta olmak üzere birçok kişide ortaya çıkan stres, bu tarz sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Topluluk karşısında konuşma yapması gereken kişilerde, ağlayan ya da ağlamak üzere olan kişilerde boğazda boğulma, düğümlenme hissi ortaya çıkabilir. Panik atak rahatsızlığı gibi psikolojik kökenli rahatsızlıklarda da bu sorun sıklıkla görülebilmektedir.

2-)Boğaz İltihaplanması

Boğaz iltihaplanması neredeyse her mevsim karşılaşılan ve boğazda düğümlenme hissine neden olan bir sağlık sorunudur. Boğazın şişmesine neden olan boğaz iltihaplanması sigara içilmesi, soğuk su içilmesi gibi etkenlerle tetiklenir ve boğazda düğümlenme hissine neden olabilir.

3-)Soğuk Algınlığı

Kış aylarında meydana gelen ve boğazda şişmeye neden olan soğuk algınlığı boğazda boğulma hissi, yutkunamama gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Tedavi için mutlaka doktora gidilmelidir.

4-)Boğaza Takılan Yabancı Cisim

Boğaza yabancı bir cisim takılması halinde de boğazda düğümlenme hissi oluşabilir. Daha ciddi sorunlara yol açmaması için bu tarz bir durumda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gereklidir.

5-)Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

İştahsızlık, yorgunluk, halsizlik gibi belirtilere boğazda yutkunma güçlüğü gibi bir sorun eşlik ediyorsa, sebep enfeksiyonel rahatsızlıklar olabilir. Enfeksiyonel rahatsızlıkların tedavisi ile birlikte boğazda oluşan yutkunma zorluğu da ortadan kalkacaktır.

Boğazda Boğulma Hissinin Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • Sigara kullanımı,
  • Gastrit,
  • Guatr,
  • Tiroid ile ilgili rahatsızlıklar.

Boğazda Boğulma Hissi Nasıl Tedavi Edilir?

Boğazda oluşan boğulma hissini tedavi edebilmek için öncelikle neden olduğunu araştırmak gerekir. Boğazda oluşan düğümlenme, boğulma hissi eğer psikolojik etkenler nedeniyle ortaya çıkıyorsa bu durumda sorun yaşayan kişinin meditasyon gibi yöntemlerle kendini telkin etmesi sorunu ortadan kaldırabilir. Eğer sorunun kaynağı boğaz iltihaplanması ya da soğuk algınlığı ise bu durumda tedavi için doktorun önereceği antibiyotikler ile kullanım yapmak uygun bir tercih olacaktır.

Boğaza takılan bir cisim nedeniyle yaşanan sorunlarda ise boğazı yumuşatacak türde gıdalar ile beslenilmeli ve boğaza zarar verecek sert yiyeceklerden, aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ