Sol Omuzda Ağrı

Sol Omuzda Ağrı

Birçok kişi tarafından zaman zaman hissedilen fakat dikkate alınmayan sol omuz ağrısı, hareket kısıtlanmasına sebep olabileceği gibi ihmal edildiği takdirde bireye ciddi sıkıntılar yaşatabilir. Hissedilen ağrının sıklık derecesine bağlı olarak doktora başvurulup tedaviye başlanılması gerekir. Özellikle sol omuzda beliren ağrı, kalp tarafında kaldığından sol kol damarları ile ilgili de olabilir. Genellikle 40- 65 yaşları arasında başlayan belirtiler, kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Dikkate alınması gereken bu ağrı hissedildiğinde, olası riski önleme amaçlı vaktinde doktora gidilmesi gerekir.

Sol Omuz Ağrısı Neden Olur?

1-)Travma Etkenleri

İnsan vücudunda omuz bölgesi kas, kemik, sinirler, damarlar, atardamarlar, bağlar ve yumuşak dokulardan oluşur. Sol omuz ağrısı genellikle doku zedelenmesi, geçirilmiş bir kaza sonucu omuza alınmış darbelerden kaynaklanabilir. Özellikle trafik kazalarından sonra omuzda oluşan çıkıklar veya kırıklar hasarlı bölgede ağrıya neden olur. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken unsur, omuzlardaki ağrının sol tarafta daha fazla hissedilmesi halinde bu ağrıyı travma ağrısı ile karıştırmamaktır.

2-)Hareketsiz Yaşam

Omuz içerisinde bulunan sistemde gerçekleşen bazı sıkıntılar, omuz hareket ettirildiğinde bu ağrıya sebebiyet verir. Uzun dönem yatan hastalarda veya hareketsiz yaşama bağlı olarak omuz hareketleri kısıtlanabilir. Bu semptomlar ‘Donmuş Omuz’ olarak tanımlanır ve karşımıza çıkar. Donmuş omuz ise sol omuz ağrısına neden olur.

3-)Dolaşım Bozuklukları

Bir diğer sebep ise dolaşım bozukluğu olabilir. Vücutta birçok olumsuz sonuç doğuran dolaşım bozukluğu, sol omuz ağrısını tetikler.

4-)Kullanılan Bazı İlaçlar

Vücudun içinden sol omuza etki olabileceği gibi kullanılan bazı ilaçlar da kan dolaşımını kötüleştirerek problemli dolaşıma yol açar ve bu durumda sol omuz ağrısını hissettirebilir.

5-)Sinir İltihabı/Sıkışması

Sinirlerde oluşan iltihaplar sol omuz ağrısına neden olacak bir başka etkendir. Özellikle omuz eklemlerinde görülen iltihap şiddetli ağrıların habercisidir. Sinir sıkışması omurilik yolunu olumsuz etkileyerek sol omuzda ağrı ve uyuşma yaşatabilir.

6-)Tendon ve Eklem İltihabı

Tendonlarda oluşan ve eklemlerde görülen iltihaplanma omuz ağrısına sebebiyet verir.

7-)Boyun Ağrısı ve Boyun Fıtığı

Boyun ağrısı ve boyun fıtığı sol omuzda ağrıya neden olabilir. Problem konusunda uzman bir doktor tarafından yapılan bir muayene ile tespit edilmelidir.

Sol Omuz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sol omuz ağrısının tedavisine başlamadan önce hastalığın neden kaynaklandığı doğru olarak tespit edilmelidir. Omuzdan kaynaklanacağı gibi başka bir hastalıktan dolayı da hissediliyor olabilir. Omuz dışında vücudun başka bir bölgesinde gelişen durumdan dolayı ortaya çıktıysa, bu sıkıntının tedavi edilmesi ile hastalık ortadan kalkabilir. Düzenli olarak yapılan egzersiz tedavinin ilk adımıdır. Bu egzersizler omuzların açılmasını ve hareket kısıtlılığının azalmasına yardımcı olur. Konusunda uzman bir doktorun yaptığı muayene sonrası kas gevşetici veya losyon reçete edilmesi ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ