6 Haftalık Hamileyim Ultrasonda Kese Gözükmedi

6 Haftalık Hamileyim Ultrasonda Kese Gözükmedi

Gebelik kesesinin ultrason cihazında görünmesi, bazen sanılandan daha uzun zaman alabilmektedir. Her ne kadar anne adayı sabırsızlanıyor olsa da, kesenin görünüp görünmemesi gebeliğin süresine göre değişiklik gösterebilir.

Gebeliğin ultrason cihazında görünecek kadar büyümesi, iki üç hafta kadar ilerlemesi sonrasında gerçekleşir. Bazen altı haftaya kadar da görüntüleme cihazında gebelik kesesinin gözlemlenememesi durumu ortaya çıkabilmektedir. Gebeliğin ultrason cihazında görünür hale gelmesi, Beta HCG hormonundaki yükselmeye de bağlıdır. Genel olarak hamileliğin en geç beşinci haftası itibariyle değeri 1500’e ulaşan Beta HCG, ultrason cihazından da görüntü alınmasını sağlar. Ancak bu süreçte halen görüntüleme söz konusu değil ise, anne adayının beta HCG hormonu seviyesinin daha fazla yükselmesi ve 3000 civarına ulaşması gerekecektir. Bu seviyeye gelmesi ise hamileliğin 6. ve 7. haftalarında olmaktadır.

Gebelik Kesesi Görünmüyor

Anne adayları, hamilelik heyecanı ve sabırsızlığı ile bebeklerini hemen ultrason cihazında görmek isterler ancak 6 haftaya kadar cihazda bebek görüntüsü alınmayabilir. Bahsi geçtiği gibi hormon seviyesinin yükselmesi beklendiğinde altıncı ya da yedinci haftada fetüs, ultrason cihazı ile gözlemlenebilir hale gelecektir.

Cihazla gözlemleme esnasında fetüs, tam bir yuvarlak kese içerisinde değilse, gebeliğin düşük olma olasılığı bir hayli yüksektir. Düşük ihtimali olan tüm durumlarda olduğu gibi, bu durumda da anne adayının gebelik sürecini doktor kontrolü altında geçirmesi tavsiye edilmektedir.

Gebelik Kesesi Görünmeme Nedenleri Nelerdir?

  • En önemli neden, anne adayının gebeliğin ilk haftalarında düşük yapmış olmasıdır. Henüz son derece küçük bir yapıda olan bebek oluşumu, ilk birkaç haftada ilk anda düşse bile bu durum hemen anlaşılamayabilir. Bu durum anne adayının da sağlığını ve hayatını riske atması bakımından ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.
  • Anne adayı kan testinde Beta HCG hormonunun seviyesini öğrendiği halde, bu hormonun seviyesi 3000’lere ulaştığı halde halen fetüs ultrason cihazında görünmüyor ise, gebelikte bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu gibi bir durumda derhal anne adayı doktor gözetimi altına alınmalı ve muayene edilmelidir.
  • Ultrason muayenesi esnasında fetüsün görünmemesi ilk anda endişe yaratmamalıdır. Henüz hormon seviyesi yeterince yükselmemiş olabilir ya da başka bir nedenle bu muayenede fetüs saklanmış olabilir. Birkaç gün içinde yeniden muayene talep edilir ve yeniden ultrason cihazı ile rahme bakılır. Kesenin durumu, bebeğin duruşu gibi detaylar son derece önemlidir.
  • Anne adayı şiddetli bir kanama yaşadığında, gebeliğin ilk haftaları için bu durum düşük riski taşır. Kanama ile birlikte gebelik kesesi ve fetüs de kanama ile birlikte dışarı atılacağı için ultrason cihazında gözlemlenemeyebilir.

Hangi sebeple olursa olsun gebeliğin riskli ve dikkat gerektiren bir süreç olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Riskli gebeliklerde ultrason muayeneleri doktorun isteği doğrultusunda sıklaştırılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ